Podlaski NFZ zapłacił za nadwykonania za 2013 r.

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2014 12:57

Czterdzieści jeden milionów złotych zapłacił Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ za nadwykonania w 2013 roku. Stanowi to blisko 70 proc. kwoty, którą szpitale i poradnie wykazały po zakończeniu roku ponad obowiązujące umowy.

Wszyscy świadczeniodawcy przyjęli warunki Funduszu, pieniądze trafiły już na ich konta - poinformował nas Adam Dębski, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Najwyższa wartość opłaconych nadwykonań dotyczy świadczeń szpitalnych, za które Fundusz zapłacił prawie 31 mln zł, z czego 26,7 mln zł za leczenie w oddziałach, 2,1 mln zł za programy terapeutyczne, i 2,1 mln zł za chemioterapię. Tak jak w ubiegłym roku wartości uregulowanych nadwykonań zostały zróżnicowane. W całości zostały opłacone świadczenia w zakresie onkologii, kardiochirurgii, neonatologii, położnictwa, leczenia zawałów i udarów, transplantologii, endoprotezoplastyki oraz radioterapii i brachyterapii.

W ponad 90 proc. opłacone zostały świadczenia w zakresie kardiologii, neurochirurgii, okulistyki (w tym operacji zaćmy 100 proc.) oraz urologii. Pozostałe zakresy zostały opłacone w mniejszym stopniu, w zależności m.in. od liczby wykonywanych tam procedur zabiegowych.

Na oddziałach zachowawczych ponadlimitowe świadczenia zostały opłacone w około 50 proc. Taki algorytm ich opłacania służy premiowaniu tych placówek, które wykonują wiele świadczeń priorytetowych i zabiegowych, wykorzystując nowoczesny sprzęt i oferując zaawansowane procedury medyczne.

Warto przypomnieć, że dużą część ponadlimitowych świadczeń Fundusz opłacił jeszcze przed zakończeniem roku. W listopadzie 2013 na konta szpitali trafiło dodatkowo 23,5 mln złotych. Łącznie na leczenie szpitalne Podlaski NFZ wydał w ub. roku 972 mln zł.

Podlaski NFZ opłacił również nadwykonania w pozostałych rodzajach świadczeń m.in. ambulatoryjnej opiece specjalistycznej - 5,2 mln zł, rehabilitacji leczniczej - 2 mln zł, oraz psychiatrii - 1,4 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum