PAP/Rynek Zdrowia | 06-11-2020 14:21

Podlaski NFZ w komunikacie: żołnierze wesprą monitoring wolnych łóżek dla chorych na COVID-19

Od poniedziałku, około 30 żołnierzy będzie pomagać dziewięciu szpitalom w województwie podlaskim w aktualizowaniu danych o wolnych łóżkach w szpitalach dla pacjentów z koronawirusem - wynika z komunikatu podanego przez podlaski NFZ.

Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Ma to usprawnić działania systemu ratownictwa i, pomóc załogom karetek pogotowia ratunkowego, które wożą pacjentów i szukają dla nich miejsca w szpitalach.

"Dostęp do aktualnych danych o wolnych łóżkach jest kluczowy dla koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg karetek covidowych, którzy muszą przekazać pacjenta zakażonego koronawirusem do najbliższego szpitala" - podkreśla NFZ w piątkowym komunikacie.

Podlaski NFZ podał, że żołnierze wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej będą pomagać w dziewięciu szpitalach w regionie.

Sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki systemowi informatycznemu, udostępnionego przez Centrum e-Zdrowia. Przeszkoleniem żołnierzy WOT z obsługi systemu zajmą się Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Pracownicy Funduszu będą też pomagać żołnierzom w kontaktach z placówkami i służyć swoją wiedzą o systemie ochrony zdrowia - podano w informacji.

Rzecznik 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Łukasz Wilczewski poinformował PAP, że pomoc będzie świadczyć ok. 30 żołnierzy, głównie wojsk operacyjnych z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego i z 18 Pułku Logistycznego z Łomży. W piątek żołnierze przechodzili szkolenie z systemu informatycznego. Terytorialsi koordynują pomoc.

Wilczewski wyjaśnił, że raporty będą aktualizowane przez całą dobę, co trzy godziny. Żołnierze będą pomagać w tych szpitalach, gdzie są oddziały przyjmujące pacjentów z koronawirusem i w szpitalach covidowych.

NFZ tłumaczy w przesłanym komunikacie, że dane ze szpitali o wolnych łóżkach będą trafiać do wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego, który następnie przekazuje dane o wolnych łóżkach w szpitalach do załóg karetek covidowych.

"Precyzyjne i aktualne dane o miejscach gotowych na przyjęcie pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, wymagającego hospitalizacji jest kluczowe. Umożliwiają bowiem szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje jego przyjęcie" - podkreśla NFZ.

PAP - Izabela Próchnicka