Podlaski NFZ: na leczenie chorych na COVID-19 w 5 szpitalach wydano dotąd 6 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2020 15:30

6 mln zł zapłacił dotąd podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia pięciu szpitalom w regionie za tzw. gotowość i za leczenie pacjentów z COVID-19. Oddział NFZ dostał na te cele do tej pory 11 mln zł z budżetu państwa - poinformował w czwartek (16 kwietnia) Fundusz.

W Podlaskiem dotychczas potwierdzono 273 przypadki koronawirusa, trzy osoby zmarły, 26 wyzdrowiało. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

NFZ nie podał na razie ilu pacjentów było leczonych w regionie z powodu koronawirusa, dane mają być w najbliższych dniach.

Pieniądze są przekazywane szpitalom na mocy specustawy związanej z zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa - przypomina podlaski NFZ.

- To główny strumień finansowania zadań związanych epidemią COVID-19 - dodał Fundusz i zapewniał, że finansowanie leczenia pacjentów z COVID-19 nie odbywa się kosztem innych pacjentów i innych świadczeń medycznych, za które płaci fundusz.

6 mln zł to kwota, którą - od 9 marca do tej pory - podlaski NFZ przekazał na leczenie chorych z koronawirusem w pięciu podlaskich szpitalach, w których ich leczono i za tzw. gotowość do tego leczenia: stałą miesięczną opłatę, opłaty za wykonane świadczenia w związku z koronawirusem.

- Płacimy szpitalom za każde łóżko, które czeka na pacjenta zarażonego koronawirusem i za każdy respirator, który pozostaje w gotowości - powiedział cytowany w komunikacie prasowym dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński.

Zaliczki dostają także te podmioty medyczne, które musiały ograniczyć swoją działalność z powodu koronawirusa. Kwoty, które dostają są - jak podaje fundusz - "porównywalne do tych, które otrzymaliby realizując swój kontrakt w normalnej sytuacji".

- Co ważne bez żadnej sprawozdawczości, wystarczy złożyć do NFZ wniosek. W marcu do Podlaskiego NFZ wnioski o takie zaliczkowe finansowanie złożyło ponad 200 placówek medycznych - podał podlaski NFZ. Fundusz pozytywnie zweryfikował te wnioski, świadczeniodawcy wystawili funduszowi faktury, za które fundusz ma zapłacić.

NFZ podał, że szpitale, które są w tzw. sieci szpitali, a nie są bezpośrednio zaangażowane w walkę z koronawirusem otrzymują pieniądze z ryczałtów. Dostają pieniądze w ramach stałych ryczałtów. Poinformowano, że w 2020 r. na szpitale będące w sieci, będzie wydana kwota prawie 797,4 mln zł i jest to o 4 proc. (28 mln zł) więcej niż w 2019 r.

Podlaski NFZ przypomina również, że w podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej, również psychiatrii i terapii uzależnień, opiece domowej nad pacjentami lekarze świadczę teleporady, za które płaci fundusz. NFZ wspiera również kwotą maksymalnie do 6,5 tys. zł zakup sprzętu informatycznego przez lekarzy, by mogli świadczyć teleporady.

Według najnowszych danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, w Podlaskiem dotychczas potwierdzono 273 przypadki koronawirusa, trzy osoby zmarły, 26 wyzdrowiało. Podano, że hospitalizowanych jest 68 osób, 3 tys. 280 jest w kwarantannie, 218 pod nadzorem epidemiologicznym.

Najwięcej przypadków koronawirusa w Podlaskiem jest dotąd potwierdzonych w powiecie bielskim. Obecnie w szpitalu w Bielsku Podlaskim przebywa dwóch pacjentów z koronawirusem, dyrekcja szpitala nie podsumowała jeszcze ilu ich było dotychczas.

Dyrektor szpitala Bożena Grotowicz powiedziała w czwartek PAP, że sytuacja cały czas jest zmienna, zdarza się, że pacjenci stąd są odsyłani do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Łomży.

Szpital dostaje pieniądze i za gotowość i leczenie pacjentów z COVID-19, ale nie dysponuje jeszcze podsumowanymi danymi ile z tego tytułu środków otrzymał z NFZ. Grotowicz podała, że za gotowość obowiązuje kwota 6 tys. zł miesięcznie, stawka dzienna za leczenie pacjenta to 185 zł.

Szpital w Bielsku kończy remont w budynku, w którym będzie się mieścić między innymi oddział obserwacyjno-zakaźny. Bożena Grotowicz poinformowała, że ten oddział powinien być on oddany do użytku jeszcze w kwietniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum