PAP/Rynek Zdrowia | 10-11-2011 17:56

Podlasie: parlamentarzyści interweniują ws. podziału środków NFZ

Podlascy parlamentarzyści chcą, by premier wyjaśnił sposób podziału przez prezesa NFZ dodatkowych pieniędzy na świadczenia medyczne między województwami. Pismo w tej sprawie złożyli na pierwszym posiedzeniu Sejmu - poinformował w czwartek (10 listopada) poseł PiS Dariusz Piontkowski.

Interpelacja związana jest z decyzją prezesa NFZ o podziale blisko 600 mln zł z tzw. funduszu zapasowego. Pieniądze otrzymały trzy oddziały Funduszu: mazowiecki, pomorski i śląski, z pominięciem pozostałych, m.in. podlaskiego.

Parlamentarzyści zwrócili się do premiera, aby podjął działania, które wpłyną na zmianę decyzji prezesa NFZ. Zaapelowali też o wprowadzenie "jasnych, czytelnych kryteriów podziału funduszu zapasowego NFZ, aby zapobiec podobnym działaniom prezesa Funduszu w latach następnych".

Piontkowski poinformował na konferencji prasowej w Białymstoku, że interpelację poparło dziewięciu posłów i dwóch senatorów z regionu. To posłowie z PiS, SLD, Ruchu Palikota, PSL, Solidarnej Polski, a także senator PiS Bohdan Paszkowski oraz senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz. Piontkowski dodał, że jedynie parlamentarzyści z PO "nie zechcieli podjąć tej inicjatywy", mimo iż - według niego - sprawa nie jest kontrowersyjna ani polityczna.

Jak wyjaśniał wcześniej rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, "kryterium podziału środków z funduszu zapasowego była dynamika wzrostu nakładów na świadczenia zdrowotne w poszczególnych oddziałach wojewódzkich NFZ".