Podlasie: mnożą się pozwy sądowe o nadwykonania

Autor: DK, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2010 13:08

Kolejne szpitale kierują sprawy do sądów przeciw NFZ o zapłatę za ubiegłoroczne nadwykonania. Dołączył do nich Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.

Szpitale liczą się z płatnikiem przed sądami.

To już czwarta placówka w regionie, która zdecydowała się na złożenie pozwu do sądu w sprawie świadczeń, które szpitale wykonywały, mimo że wyczerpały limit określony w kontraktach z Funduszem. Zakład domaga się od NFZ 6,5 mln zł.

– Nie decydowałbym sie na taki krok, gdybym nie widział szansy na odzyskanie środków. Kieruję się deklaracjami minister zdrowia, która wielokrotnie zapewniała, że płatności za nadwykonania bedą regulowane. Zgodnie z tymi wytycznymi nie przestaliśmy świadczyć usług medycznych. Ale trudno stwierdzić jakie stanowisko zajmie sąd i ile przyzna nam pieniędzy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Sławomir Kosidło, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.

– Sam NFZ zapewnił, że będzie płacił za procedury ratujące życie i proponował ugodę, ale na warunkach nie do przyjęcia dla nas. Co najmniej 30 proc. z żądanej kwoty 6,5 mln zł zostało wydanych właśnie na procedury ratujące życie – dodaje dyrektor.

Na rozpatrzenie przez sądy już czeka kilka spraw. Na Podlasiu do sądu skierował sprawę też Szpital Powiatowy w Grajewie. W kwietniu odbyła się pierwsza rozprawa.

W 2009 roku szpitale udzieliły pacjentom świadczeń ponad określone limity w umowach z Funduszem na łączną kwotę 2,6 mld zł. Część z tej kwoty NFZ zapłacił. Najczęściej dotyczyło to nadwykonań powstałych w wyniku ratowania życia. Do uregulowania pozostało jednak około 500 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum