Podlasie: lekarze idą do sądu, bo zarabiają mniej niż rezydenci

Autor: Gazeta Współczesna/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2009 15:11

Iwona Owsiejczuk, lekarka z Specjalistycznego Psychiatrycznego ZOZ w Choroszczy domaga się 40 tys. zł odszkodowania, dlatego, że zarabia mniej niż podczas nauki zawodu.

Lekarka pracuje w szpitalu od 19 lat. Zarabia 2530 zł – o ponad tysiąc zł mniej niż rezydent – podaje Gazeta Współczesna.

Dwie sprawy o odszkodowanie od pracodawcy za dyskryminację płacową odbędą się w poniedziałek (9 listopada). O pieniądze będą walczyć dwie lekarki: z białostockiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Specjalistycznego Psychiatrycznego ZOZ w Choroszczy.

– Czy coś osiągniemy, nie wiem, ale może przynajmniej część naszych roszczeń będzie wzięta pod uwagę – mówi dr Iwona Owsiejczuk ze szpitala w Choroszczy.

Będzie domagać się od sądu 40 tys. zł odszkodowania za 9 miesięcy tego roku. – To kwota obejmująca pensję i dyżury, które stanowią ok. 30 proc. płacy zasadniczej – mówi Iwona Owsiejczuk.

To reakcja na sytuację, w której lekarze rezydenci zarabiają więcej niż ci, którzy ich uczą.

Na Podlasiu dotąd pozwy w tej sprawie złożyło pięciu lekarzy. Chcą odszkodowań w wysokości 37-42 tys. zł za pensje z dyżurami za 9 miesięcy tego roku. Ci lekarze zarabiają od 2,5 do 3 tys. zł brutto, podczas gdy rezydent zarabia od 3,2 do 3,8 tys. zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum