Podlasie: kolejki do specjalistów wydłużą się

Autor: Kurier Poranny, SA/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2010 09:57

Podlaskie szpitale w ostatniej chwili podpisały umowy z NFZ, ale ich dyrektorzy zapowiadają wydłużenie kolejek do leczenia.

Czy będzie powtórka z takich kolejek do rejestracji u specjalistów?

Bogusław Poniatowski, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, przyznaje co prawda, że pieniądze te być może pozwolą na przetrwanie, ale nie dają szans na skrócenie czasu oczekiwania na leczenie. Wszystko bowiem drożeje, rosną koszty utrzymania szpitala, w tym opłaty za media.

Jak odnotowuje Kurier Poranny, podobnie postąpiły inne szpitale z Podlasia. Podpisały kontrakty pod naciskiem Konwentu Starostów Województwa Podlaskiego, ale bez przekonania.

Bożena Grotowicz, dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim zapowiada, że szpital ograniczy maksymalnie zabiegi ponadplanowe, skoro NFZ nie płaci za nie.

Szpitale staną przed trudnymi wyborami. Jak pisaliśmy podobne dylematy mają dyrektorzy szpitali w całym kraju.

Krzysztof Tadrzak, dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego SP ZOZ im. E. Warmińskiego w Bydgoszczy, nie podpisał co prawda jeszcze kontraktu na 2010 rok, ale uczyni to 4 stycznia. Twierdzi jednak, że pieniędzy będzie za mało i będzie musiał zamknąć rehabilitację kardiologiczną.

Nie wygląda też dobrze sytuacja osób cierpiących na stwardnienie rozsiane, którzy są pod opieką 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. Klinika neurologii dostała 40 proc. mniej na programy lekowe. Krzysztof Kasprzak – komendant szpitala twierdzi, że jeśli w ciągu roku nie otrzyma dodatkowych pieniędzy, to w czerwcu zwróci się do NFZ o wskazanie pacjentom miejsca, w którym mogą kontynuować terapię.

W opinii Kasprzaka, ograniczenia będą również w diagnostyce w związku ze zmianami zasad kierowania pacjentów na te badania. Na rezonans i tomografię od tego roku będzie mógł kierować tylko lekarz specjalista.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum