Podlasie: jest źle i lepiej nie będzie?

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2009 12:12

W szpitalach na Podlasiu rośnie poziom zadłużenia - zobowiązania wymagalne to około 60 mln zł; pracownicy coraz ostrzej domagają się podwyżek, a pacjenci coraz dłużej czekają na zabiegi. Podobno ma być gorzej...

20 mln zł - tyle wymagalnego długu ma Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku. Kwota niezapłaconych nadwykonań to 5 mln zł. Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Białymstoku NFZ winien jest 13 mln zł. 20 mln zł brakuje w kasie szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. A pacjenci dowiadują się o terminach oparacji za np. 9 miesięcy.

- Kolejki na zabiegi mogą się jeszcze wydłużyć, nawet o 3 miesiące: Fundusz nie zapłacił nam za nadwykonania. Dlatego lecznica ściśle trzyma się kontraktu - mówi Kurierowi Porannemu Marek Karp, zastępca dyrektora ds. finansowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

W listopadzie pacjentów, oprócz przypadków zagrożenia życia, może przestać przyjmować Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. K. Dłuskiego w Białymstoku.

- Kończę planowane zabiegi na oddziale, potem idę pomagać na innych. A potem nie mam już co robić - mówi jeden z anestezjologów WSS. - Fundusz nie płaci za nad wykonania. Dlatego robimy tylko tyle zabiegów, ile jest w kontrakcie.

- Szpitala nie stać na sponsorowanie NFZ. Pani minister Kopacz nie zmieniła niekorzystnego algorytmu, dała za to więcej pieniędzy lekarzom rodzinnym. A zatem niech leczą lekarze rodzinni - mówi Henryk Misiewicz, dyrektor WSS.

Coraz bardziej napięta sytuacja panuje w zadłużonym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, gdzie pracownicy żądają podwyżek i grożą strajkiem. Codziennie zgłaszają się tam wierzyciele. Komornik może wkroczyć w każdej chwili.

- Opędzamy się od wierzycieli jak od wilków - mówi dyrektor Sławomir Kosidło.

- Pod koniec roku będzie jeszcze gorzej. Niektóre szpitale mocno się zachwieją, inne się przewrócą - przewiduje Marek Karp.

- W przyszłym tygodniu chcemy się spotkać z dyrektorem Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wojewodą i starostami - zapowiada Bogusław Dębski, wicemarszałek odpowiedzialny za ochronę zdrowia na Podlasiu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum