Podlasie: i tam szpitale zmniejszają liczbę łóżek

Autor: Gazeta Współczesna/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2019 11:33

Nowe rozporządzenie w sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek doprowadziło do masowego zmniejszenia liczby szpitalnych łóżek. To sposób dyrektorów placówek na sprostanie nowym wymaganiom jakie postawiło przed zarządzającymi szpitalami Ministerstwo Zdrowia.

Podlasie: i tam szpitale zmniejszają liczbę łóżek
Nowe rozporządzenie w sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek doprowadziło do masowego zmniejszenia liczby szpitalnych łóżek. Fot. Shutterstock

Dyrektorzy szpitali na Podlasiu krytykują to prawne rozwiązanie, twierdząc, że normy są za wysokie. Taką opinię uzasadniają twierdzeniem, że żaden oddział nie ma na stałe 100 proc. obłożenia.

Szpitale muszą się jednak dostosować do nowego prawa. Rozwiązania są dwa: albo zatrudnią większą liczbę obsady pielęgniarskiej, albo zmniejszą liczbę łóżek. W większości szpitali wybrano to drugie rozwiązanie.

Jak podaje rzeczniczka marszałka woj. podlaskiego, Urszula Arter, przykładowo na oddziale chirurgicznym jednej z placówek w 2018 r. łóżek było 42, etatów pielęgniarskich - 17. W 2019 r. na tę samą liczbę łóżek etatów powinno być tych etatów aż 29,4.

Rzeczniczka podkreśla też, że należy pamiętać, iż kadry pielęgniarskiej w kraju dramatycznie brakuje, dlatego też nie ma możliwości, aby każdy szpital zatrudnił tyle dodatkowych pielęgniarek ile potrzebuje, aby spełniać normy.

W SP ZOZ Szpitalu w Hajnówce brakuje np. 41 pielęgniarek, dlatego placówka, aby dostosować się do przeliczników musiałaby zlikwidować aż 62 łóżka. W Szpitalu Powiatowym w Zambrowie trzeba byłoby z kolei zlikwidować nawet 25 proc. łóżek. Także w Szpitalu Ogólnym im. dr W. Ginela w Grajewie dyrekcja uważa, że nie ma możliwości uniknięcia likwidacji łóżek.

Więcej: plus.wspolczesna.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum