Podlasie: NFZ sprawdza recepty i karze lekarzy

Autor: TVP/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2011 20:48

W 2010 roku podlaski oddział NFZ skontrolował 36 zakładów opieki zdrowotnej, sprawdzając recepty wypisane przez 131 lekarzy. Uchybienia stwierdzono w 33 jednostkach. Kary umowne po kontroli nałożone przez NFZ sięgnęły kwoty 750 tysięcy złotych.

Podlasie: NFZ sprawdza recepty i karze lekarzy
Jak podaje TVP Białystok, najczęstsze uchybienia, za które ukarano lekarzy to: wypisywanie leków bez odpowiedniego udokumentowania potrzeby ich zastosowania, stosowanie leków z kodem choroby przewlekłej w nieuzasadnionych sytuacjach, wypisywanie nadmiernych ilości specyfików.

Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia powiedział w rozmowie z TVP Białystok, że fundusz z roku na rok zmuszony jest przeznaczać coraz większe środki na refundację cen leków. W ostatnim  roku kwota ta wyniosła ponad 250 mln zł.

W tej kwocie znajduje się m.in. dopłata do leków na astmę, nadciśnienie, cukrzycę. A ponieważ suma tych dopłat z każdym rokiem wzrasta, NFZ postanowił skontrolować zasadność wystawionych recept. 

Kontrole płatnika, które mają na celu racjonalne zarządzanie finansami, wywołały niepokój wśród lekarzy, którzy obawiają się praktyki stosowania kar finansowych.

Zdaniem Joanny Zabielskiej-Cieciuch, lekarza rodzinnego, kontrole są bardzo restrykcyjne, a lekarze traktowani są jak oszuści.

Zwykle w placówce kontrola kończy się karą finansową od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Więcej: http://www.tvp.pl/bialystok/

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum