Podkarpackie: szpitale dostaną ponad 16 milionów więcej na leczenie pacjentów

Autor: TVP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2011 10:51

Prezes NFZ, Jacek Paszkiewicz podjął decyzję o zmianie planu finansowego funduszu. W efekcie tych zmian 26,5 mln zł więcej trafi do podkarpackiego oddziału NFZ. Z tej kwoty najwięcej - bo 16 milionów 346 tysięcy - dostaną szpitale.

Podkarpackie: szpitale dostaną ponad 16 milionów więcej na leczenie pacjentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak zapewnia Fundusz w pierwszej kolejności pieniądze trafią na onkologię i do ośrodka chirurgii naczyniowej, gdzie najbardziej ich potrzeba. Spośród oddziałów onkologicznych wsparcie finansowe otrzyma, m.in. Szpital Specjalistyczny Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. ks. B. Markiewicza w Brzozowie. Właśnie tam w połowie sierpnia wstrzymano planowe przyjęcia pacjentów, bo zabrakło pieniędzy a i tak zadłużony szpital bał się konsekwencji dalszego przekraczania ustalonych w kontrakcie limitów.

W oczekiwaniu na dodatkowe pieniądze z Centrali Funduszu, podkarpacki NFZ zdecydował, że ośrodek w Brzozowie dostanie dodatkowe pieniądze na chemioterapię i hematologię. Dzieki temu pacjenci przestali być odsyłani do innych ośrodków onkologicznych. Był to jednak rodzaj pożyczki. Pieniądze - tylko w przypadku hematologii 1 mln 400 tys. zł - przesunięto z puli przeznaczonej w budżecie funduszu na refundację leków. Teraz będą musiały tam wrócić.

Decyzję o zmianie planu finansowego funduszu zapadła 16 września. Uzyskanie dodatkowej kwoty w wysokości 498 010 tys. zł, było możliwe dzięki zmniejszeniu kwoty określonej w pozycji B1 "obowiązkowy odpis na rezerwę ogólną" z kwoty 498.010 tys. zł do kwoty 0 zł. Uzyskane środki zostały przeznaczone  na zwiększenie w planach oddziałów wojewódzkich pozycji B2 "koszty świadczeń zdrowotnych“.

Więcej:http://www.tvp.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze