Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 07-10-2019 15:30

Podkarpackie: szpital wojewódzki nr 2 będzie kształcić przyszłych lekarzy?

Uniwersytet Rzeszowski od pięciu lat ma na swojej uczelni kierunek lekarski, jednak w dalszym ciągu nie ma własnego szpitala, gdzie mogłyby być prowadzone także badania naukowe. Teraz jest szansa, że takim miejscem stanie się Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie. Marszałek w bonusie daje Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka.

Jest szansa, że szpital uniwersytecki powstanie na bazie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Fot. Archiwum

Jak wyjaśnia Władysław Ortyl, marszałek województwa, samorząd chciałby, by szpital uniwersytecki powstał na bazie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Placówka jest zadłużona i w tracie restrukturyzacji marszałek jednak obiecuje, że będzie inwestował w Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka, placówkę, która została formalnie powołana rok temu. W jej skład weszły kliniki pediatryczne z "dwójki".

Marszałek chce teraz budować nową siedzibę dla PCZD za 300 mln zł. Środki miałyby pochodzić z nowej perspektywy unijnej. Ta inicjatywa ma w ocenie marszałka przekonać władze uczelni do przejęcie KSW nr 2. Dla województwa to o tyle korzystne rozwiązanie, że dziś podkarpacki NFZ rocznie płaci ok. 60 mln zł za leczenie dzieci z regionu w innych ośrodkach.

Prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego przyznaje, że pomysł jest ciekawy, pod warunkiem, że będzie to propozycja nie zamiast, a równoległa do budowy Szpitala w Świlczy, który specjalizowałby się w onkologii.

Więcej: rzeszow.wyborcza.pl