Podkarpackie: procesy albo pieniądze za nadwykonania

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2010 11:45

Dyrektorzy podkarpackich szpitali żądają rozmów z minister zdrowia i dodatkowych pieniędzy, które zwiększą ich tegoroczne kontrakty. Niemal wszystkie mają długi.

Podkarpackie: procesy albo pieniądze za nadwykonania

Gdyby dostały zaległe pieniądze za nadwykonania z dwóch ostatnich lat, problemu by nie było. Nadwykonania za 2008 rok to 60 mln zł, za 2009 r. dwa razy więcej. Jeśli należności za 2008 r. nie zostaną uregulowane, szpitale będą domagały się ich zwrotu na drodze sądowej.

W Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ bezradnie rozkładają ręce. Wielkości należnej kwoty za nadwykonania (w sumie 180 mln zł) nie kwestionują.

– Z dodatkowej puli, którą otrzymamy z centrali w ramach zmiany planu finansowego dostaniemy 121 mln zł. Z tego 20 mln zł przeznaczymy na ugody ze szpitalami. Liczymy, że być może do procesów nie dojdzie – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy Oddziału NFZ w Rzeszowie.

Ponadto z dodatkowych funduszy, na refundację leków zostanie przeznaczone 75 mln zł, a 18 mln zł dostaną szpitale na programy lekowe.

Jednak Społeczny Komitet „Podkarpackiej Służbie Zdrowia” (powołany w styczniu przez starostów i dyrektorów szpitali w celu wspierania placówek ochrony zdrowia w negocjacjach w sprawie kontraktów) zwraca uwagę, że procesy sądowe są kosztowne i ciągną się latami, a pieniądze potrzebne są już dziś. Optuje więc za tym, by dyrektorzy podkarpackich szpitali nie kontraktowali świadczeń na 2010 rok na warunkach przedstawionych przez NFZ.

To jeden z środków nacisku, który ma doprowadzić do uzdrowienia sytuacji finansowej w ochronie zdrowia w regionie. Innym jest akcja nakłaniania mieszkańców Podkarpacia do wysyłania listów w tej sprawie do prezydenta i premiera.

Budżet podkarpackiego Funduszu na 2010 rok wynosi ponad 2,6 mld zł, z tego na lecznictwo szpitalne przypada ponad 1,25 mld zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum