Podkarpackie: problemy finansowe szpitala w Brzozowie

Autor: esanok.pl/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2017 14:03

Na koniec roku 2016 Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny zanotował 18 mln zł wymagalnych należności. Pojawiają się opinie, że jednostkę pogrążył tzw. pakiet onkologiczny i zbyt ambitne inwestycje.

Podkarpackie: problemy finansowe szpitala w Brzozowie
Pojawiają się opinie, że jednostkę pogrążył tzw. pakiet onkologiczny i zbyt ambitne inwestycje. Fot. archiwum

Szpital w Brzozowie do 2015 r. radził sobie całkiem dobrze. Sytuacja zmieniła się, gdy wprowadzono tzw. pakiet onkologiczny. Jak tłumaczy serwis esanok.pl, w praktyce doszło do nieoszacowania procedur.

Placówka, jako Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny, ma ona charakter regionalny, natomiast jako szpital specjalistyczny - charakter powiatowy. Sanocki serwis wyjaśnia, że szpitalowi udawało się unikać kłopotów finansowych lecznic powiatowych ze względu na dobrze płatne procedury onkologiczne.

Zarząd powiatu brzozowskiego zlecił audyt, który kosztował ponad 50 tys. zł. Według audytorów wpływ na finansowe tąpnięcie miała wysoka nierentowność działalności podstawowej i pogorszenie wyniku w działalności onkologicznej, ale też niedostosowanie wysokości planowanych inwestycji do możliwości finansowych szpitala - od 2008 r. na inwestycje wydano ponad 120 mln zł. 

Audytorzy proponują redukcję zatrudnienia i zaciągnięcie kredytu w wys. 30 mln zł, co pozwoli spłacić zadłużenie przeterminowane i zniweluje przyrost zobowiązań wymagalnych.

Więcej: www.esanok.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum