PAP/Rynek Zdrowia | 05-01-2015 14:48

Podkarpackie: prawie połowa świadczeniodawców POZ podpisała umowy z NFZ

W dalszym ciągu jednak w niektórych rejonach Podkarpacia, jak np. w powiecie mieleckim, sytuacja jest bardzo trudna - tam kontrakt z Funduszem ma tylko jeden świadczeniodawca.

Jak poinformował Marek Jakubowicz, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, 341 świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w regionie umowy z Funduszem do poniedziałku (5 stycznia) rano podpisało 168.

- Wielu z nich zdecydowało się na podpisanie kontraktu w okresie noworocznym - zauważył rzecznik. Przypomniał, że jeszcze 31 grudnia podpisanych umów było 139, czyli 40 proc.

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie mieleckim i samym mieście Mielcu; tam na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej zdecydował się jeden podmiot na 24, które dotychczas miały umowy z NFZ. Podobnie jest w powiecie tarnobrzeskim, gdzie na 11 dotychczasowych kontrakt z Funduszem podpisało 4 świadczeniodawców, a w samym Tarnobrzegu - jeden podmiot.

100 procent umów POZ podpisali świadczeniodawcy w czterech powiatach: ropczycko-sędziszowskim, jasielskim, jarosławskim i lubaczowskim.

Na Podkarpaciu dla pacjentów uruchomiono specjalne infolinie; przez całą dobę można dzwonić pod bezpłatne numery: 800 804 009, a także 17 860 42 51. Pacjenci, których gabinety POZ nie podpisały kontraktów, mogą korzystać z innych przychodni, szpitalnych izb przyjęć lub szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR). Informacje o świadczeniodawcach, którzy podpisali kontrakty są na stronie internetowej oddziału NFZ.

Rzecznik NFZ w Rzeszowie podkreślił, że w regionie około 30 placówek niejako w zastępstwie udziela pomocy POZ. Są to głównie SOR, izby przyjęć, świadczeniodawcy z zakresu nocnej i świątecznej opieki medycznej, czy np. rzeszowskie pogotowie.

- Cały czas poszukujemy też nowych świadczeniodawców. W kilku przypadkach rozmowy są na finiszu i prawdopodobnie od środy otwarte zostaną zupełnie nowe placówki świadczące podstawową opiekę zdrowotną -  poinformował Jakubowicz. 

Będą to przychodnie w Handzlówce (pow. łańcucki), Polańczyku (pow. leski) i Krośnie, gdzie odrębny podmiot świadczący POZ powstaje przy tamtejszym szpitalu.

Natomiast w przypadku pozostałych świadczeń podkarpacki oddział NFZ podpisał 100 proc. kontraktów. Szpitale, placówki ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, opieki pielęgnacyjno-opiekuńczej, opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień mają umowy wieloletnie; w tym roku podpisały jedynie aneksy do nich.

Podkarpacki NFZ na świadczenia medyczne w 2015 r. przeznaczył 3,4 mld zł; 85 mln zł więcej niż w 2014 r. Z tej kwoty 1,6 mld zł, 45 mln zł więcej niż w roku ubiegłym, otrzymają szpitale. Na potrzeby podstawowej opieki zdrowotnej zaplanowano w tym roku 3,5 mln zł więcej, niż w 2014 r.; z ok. 417 mln zł do ponad 421 mln zł.