Podkarpackie: ponad 35 proc. POZ przedłużyło kontrakty z NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2014 16:40

Ponad 35 proc. gabinetów POZ na Podkarpaciu przedłużyło na 2015 r. kontrakty z NFZ; najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: mieleckim, tarnobrzeskim i przemyskim. W przypadku pozostałych świadczeń podkarpacki NFZ zaaneksował 100 proc. kontraktów.

Podkarpackie: ponad 35 proc. POZ przedłużyło kontrakty z NFZ

Jak poinformował PAP rzecznik podkarpackiego NFZ Marek Jakubowicz, dotychczas w regionie z 342 świadczeniodawców zatrudniających lekarzy POZ kontrakty przedłużyło 120 świadczeniodawców, co daje ponad 35 proc.

Według Jakubowicza najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: mieleckim, tarnobrzeskim i przemyskim.

Jakubowicz podkreślił, że Fundusz obecnie podpisuje dodatkowe kontrakty ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi, izbami przyjęć oraz ze świadczeniodawcami z zakresu nocnej i świątecznej opieki medycznej, którzy przejęliby od stycznia pacjentów POZ tam, gdzie lekarze pierwszego kontaktu nie podpiszą umów.

- Sytuacja jest dynamiczna. Takie umowy będziemy podpisywać jeszcze jutro. Nie zostawimy pacjentów bez podstawowej opieki zdrowotnej. W dalszym ciągu jeszcze czekamy na lekarzy z POZ, którzy do środy mogą się zdecydować na aneksowanie dotychczasowych umów - wyjaśnił Jakubowicz.

W przypadku pozostałych świadczeń podkarpacki NFZ zaaneksował 100 proc. kontraktów. Na Podkarpaciu tacy świadczeniodawcy jak szpitale, placówki ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), opieki pielęgnacyjno-opiekuńczej, opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień mają umowy wieloletnie z NFZ i w tym roku podpisały tylko aneksy do nich.

Ponadto w wyniku konkursu uzupełniającego zakontraktowano wielu nowych świadczeniodawców. Jednym z nich jest pierwszy w regionie szpitalny oddział onkohematologii dziecięcej w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Oddział powstał od podstaw w 2014 r. Od grudnia br. działa w tym szpitalu poradnia onkohematologii dziecięcej, a od stycznia na oddział szpitalny będą przyjmowani mali pacjenci.

Szacuje się, że w ciągu roku na oddziale i w poradni leczonych będzie około 600 dzieci. Dyrekcja deklaruje, że pomoc znajdą nie tylko najmłodsi pacjenci z Podkarpacia, ale także z innych regionów.

Wśród nowych poradni na Podkarpaciu, które znalazły się wśród zakontraktowanych przez Fundusz, jest też pierwsza poradnia hematologii w Stalowej Woli, czy poradnia genetyczna w Rzeszowie, która jest drugą w regionie, obok poradni genetycznej w Brzozowie.

W ostatniej chwili z podpisania kontraktu wycofała się poradnia alergologiczna w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej (SPZOZ) w Ustrzykach Dolnych. Byłaby to jedyna taka poradnia w powiecie bieszczadzkim.

Dyrektor ustrzyckiego SPZOZ Mariusz Zenowicz powiedział PAP, że powodem niepodpisania kontraktu z NFZ jest rezygnacja jedynego lekarza alergologa, który dotychczas pracował w tej poradni.

Dodał, że w wyniku jego rezygnacji od stycznia w tej miejscowości w ogóle nie będzie lekarza alergologa. Najbliższa poradnia świadcząca opiekę w tym zakresie, która ma kontrakt z NFZ, znajduje się w Lesku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum