Podkarpackie: podpiszą kontrakty na cały rok

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2010 16:45

Dyrektorzy szpitali zdecydowali, że kontrakty ws. finansowania lecznictwa szpitalnego i psychiatrii podpiszą na rok.

Jak poinformował Zbigniew Strzelczyk, prezes stowarzyszenia zrzeszającego ZOZ-y i szpitale powiatowe na Podkarpaciu, dyrektorzy szpitali zmienili swoje stanowisko. Nastąpiło to po tym, gdy dyrektorka podkarpackiego NFZ na piśmie zobowiązała się przekazywać w pierwszej kolejności na lecznictwo szpitalne i psychiatrie dodatkowe, wolne środki, jakie otrzyma Podkarpacki Oddział NFZ.

– Pisemne oświadczenie pani dyrektor odczytałem na spotkaniu. Po rozmowach doszliśmy do wniosku, że podpisywanie kontraktów na pół roku nie jest korzystne ani dla pacjentów, ani dla szpitali. Zdecydowaliśmy o podpisaniu kontraktów na cały rok, ale pod pewnymi warunkami – wyjaśnił Strzelczyk.

Jednym z tych warunków jest zapewnienie bezwzględnej większości środków finansowych na lecznictwo szpitalne i psychiatrie w każdej zmianie planu finansowego NFZ w Rzeszowie. Ponadto dyrektorzy oczekują od minister zdrowia realizacji obietnic dotyczących lepszego finansowania służby zdrowia na Podkarpaciu, a od parlamentarzystów z regionu – wsparcia ich żądań w tej sprawie.

W zakresie opieki długoterminowej, specjalistyki ambulatoryjnej i rehabilitacji dyrektorzy już wcześniej zgodzili się na podpisanie kontraktów na cały rok.

Na Podkarpaciu są 54 placówki świadczące usługi z zakresu leczenia szpitalnego, w tym 29 stanowią szpitale, które dotychczas nie podpisały kontraktów. Opieka zdrowotna prowadzona jest w nich na podstawie ubiegłorocznych kontraktów.

Budżet podkarpackiego oddziału Funduszu na 2010 rok wynosi ponad 2,6 mld zł, z tego na lecznictwo szpitalne przypada ponad 1,25 mld zł. Jest to kwota mniej więcej o 50 mln zł większa od początkowej. Przesunięto bowiem, w ramach budżetu podkarpackiego NFZ, 50 mln zł z refundacji leków na lecznictwo szpitalne. NFZ zalega podkarpackim szpitalom około 180 mln zł za nadwykonania w 2008 i 2009 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum