Podkarpackie: pielęgniarki alarmują ws. "dostawek" - dyrektorzy obchodzą normy zatrudnienia

Autor: Nowiny24/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2019 11:09

Pielęgniarki z województwa podkarpackiego będą w codziennych raportach odnotowywać liczbę pacjentów, łóżek, dostawek i pielęgniarek na dyżurze. To odpowiedź na decyzje dyrektorów szpitali, którzy zamiast zatrudnić dodatkowe pielęgniarki, zmniejszyli liczbę łóżek, dostosowując się do ministerialnych wymogów.

Podkarpackie: pielęgniarki alarmują ws. "dostawek" - dyrektorzy obchodzą normy zatrudnienia
Łóżka dostawiane są najczęściej na internie, oddziałach zabiegowych, ortopedii czy oddziałach dziecięcych Fot. Shutterstock

Jak wskazuje dr n. o zdrowiu Halina Kalandyk, przewodnicząca Zarządu Regionu Podkarpackiego OZZPiP, rzeczywistość pokazuje jednak, że kiedy istnieje potrzeba, na oddziałach pojawiają się łóżka ponadlimitowe, tzw. dostawki. Dodatkowymi pacjentami musi opiekować się ten sam personel pielęgniarski. W ocenie pielęgniarek takie decyzje zarządzających szpitalami stanowią obejście prawa - informuje serwis nowiny24.pl

Łóżka dostawiane są najczęściej na internie, oddziałach zabiegowych, ortopedii czy oddziałach dziecięcych.

Z tego powodu pielęgniarki będą wpisywać do swojego raportu jak wygląda faktyczne obłożenie oddziałów. Nieprawidłowości zostaną zgłoszone bezpośrednio do ministra zdrowia, aby zwrócić jego uwagę, że pracodawcy nie stosują się nowych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

Przypomnijmy: wprowadzone 1 stycznia br. przez ministra zdrowia normy zatrudnienia pielęgniarek wskazują, że na oddziałach o profilu zachowawczym powinno przypadać 0,6 pielęgniarek na łóżko, a na zabiegowym - 0,7. Na oddziałach pediatrycznych zachowawczych wskaźnik wynosi 0,8, a na zabiegowych - 0,9. W efekcie dostosowywania się do tych zmian z podkarpackich szpitali zniknęło 540 łóżek.

Więcej: nowiny24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum