Podkarpackie: operacje zaćmy szybciej, na endoprotezoplastykę ciągle trzeba czekać

Autor: Nowiny24/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2019 10:43

Najdłużej dwa miesiące - tyle wynosi na Podkarpaciu czas oczekiwania na operację zaćmy. W niektórych ośrodkach są wykonywane nawet od ręki. Skracają się także kolejki do endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego, ale tutaj terminy ciągle są odległe.

Podkarpackie: operacje zaćmy szybciej, na endoprotezoplastykę ciągle trzeba czekać
Najdłużej dwa miesiące - tyle wynosi na Podkarpaciu czas oczekiwania na operację zaćmy. Fot. archiwum RZ/Nowy Szpital (zdj. ilustracyjne).

Jak wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego NFZ, z krótszym czasem oczekiwania na operacje endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego oraz operacje zaćmy, wiążą się coraz większe kwoty, które NFZ płaci szpitalom. Od początku roku na zabiegi usunięcia zaćmy na Podkarpaciu przeznaczono niemal 37 mln złotych.

Dzięki dodatkowym pieniądzom operacja zaćmy praktycznie od ręki wykonywana jest w kilku ośrodkach.

Tak jest na przykład w SP ZOZ nr 1 w Rzeszowie, Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli oraz Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu. Natomiast około miesiąca pacjenci czekają na operację zaćmy w Visum Clinic w Rzeszowie, KSW nr 1 w Rzeszowie, szpitalach w Przemyślu i Mielcu. W pozostałych ośrodkach około dwóch miesięcy.

Gorzej jest w przypadku endoprotez. Tu średni czas oczekiwania na zabiegi endoprotezoplastyki zmniejszył się niewiele. Zwiększone finansowanie tych operacji zaczęło się niedawno, a potrzeba co najmniej roku, aby było widać zmiany w czasie oczekiwania pacjentów - tłumaczy Śliż.

Więcej: nowiny24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum