Podkarpackie: małe szanse na zapłatę 200 mln zł zaległych nadwykonań

Autor: DM, tvp.pl/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2011 14:10

Z danych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wynika, że kwota niezapłaconych nadwykonań za lata 2009-2010 osiągnęła poziom 200 mln zł. Fundusz nie ma środków na uregulowanie tych zobowiązań w tym roku.

Podkarpackie: małe szanse na zapłatę 200 mln zł zaległych nadwykonań

Jak informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marek Jakubowicz, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w tym roku płatnik będzie miał ogromne kłopoty z  uregulowaniem jakichkolwiek zobowiązań z tytuły nadwykonań.

- Ewentualne wypłaty zaległych środków będą możliwe raczej w przyszłym roku. Obecnie nie mamy już środków - mówi nam Marek Jakubowicz.

Zniecierpliwione placówki z Podkarpacia skarżą NFZ do sądu. Obecnie toczy się około 30 spraw związanych z niezapłaconymi nadwykonaniami. W większości sprawy do sądy, dotyczące zapłaty nadwykonań, kierują szpitale.

- Staramy się doprowadzić do ugód z lecznicami. Cały czas trwają na ten temat rozmowy - mówi Marek Jakubowicz. Przypomina, że wszystkie nadwykonania za 2008 rok Funduszowi udało się uregulować na drodze ugód. - Trudno wyrokować, czy teraz też to się uda - dodaje Jakubowicz.

Sprawę nadwykonań oddał do sądu między innymi Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, któremu Fundusz jest winny około 40 mln zł. Na 19 mln zł czeka Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.

Problem dotyczy jednak niemal wszystkich podkarpackich lecznic. Tylko szpitale wojewódzkie czekają na ponad 110 mln zł. Nierzadko wypłacenie zaległych nadwykonań oznaczałoby dla placówek wyjście na finansową prostą, uregulowanie co najmniej zobowiązań wymagalnych, dojście do porozumienia z dostawcami leków, mediów, czy żywności.

- Liczymy na to, że przyszłoroczny budżet będzie na tyle duży, żebyśmy mogli wygospodarować środki na zapłatę zaległych nadwykonań - mówi nam Marek Jakubowski. Zapewnia, że Fundusz planuje w przyszłym roku zarezerwować znaczną kwotę na ten cel.

Jak tłumaczy, brak środków na nadwykonania to sytuacja, która jest wynikiem trudnych dla województwa ostatnich kilku lat. - Algorytm rozdziału funduszy NFZ sprzed czterech lat promował duże ośrodki. Województwo podkarpackie traciło na tym sposobie rozdziału środków - wyjaśnia.

Dodaje, że dzięki tegorocznej zmianie algorytmu, w wyniku której Podkarpacie dostało większe pieniądze, udało się między innymi uregulować nadwykonania za 2008 rok.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum