Podkarpackie: dodatkowy konkurs na świadczenia w stomatologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2011 12:27

Podkarpacki NFZ ogłosił dodatkowy konkurs na świadczenia z zakresu stomatologii ogólnej.

Podkarpackie: dodatkowy konkurs na świadczenia w stomatologii

Dotąd ponad 30 proc. dentystów nie podpisało kontraktów na 2011 rok, w związku z czym ok. 800 tys. pacjentów pozbawionych jest bezpłatnej opieki dentystycznej.

Rzecznik NFZ w Rzeszowie Marek Jakubowicz poinformował PAP w piątek (7 stycznia), że konkurs jest na tych samych zasadach, co ogłoszony jeszcze w ubiegłym roku. Jego rozstrzygnięcie nastąpi 21 lutego. Stawka za punkt wynosi nadal 1,02 zł. Dentyści chcą do niego przystąpić, ale ostateczna decyzja ma zapaść w środę (12 stycznia). 

"To, co dla lekarzy stomatologów jest tak oczywiste, tj. wynegocjowanie jak najwyższej ceny za świadczenie, musi być korygowane analizą Funduszu, który reprezentuje interesy ubezpieczonych. Nie jest obojętne pacjentom, ile świadczeń otrzymają. Wyższe ceny jednostkowe, jak chcą lekarze, skutkują mniejszą liczbą zakontraktowanych świadczeń. Fundusz musi bronić interesu pacjentów” ‒ napisano w specjalnym oświadczeniu NFZ. 

Dotychczas zakontraktowano 506 gabinetów. Natomiast umów nie podpisali głównie lekarze z Podkarpackiego oddziału Związku Lekarzy Dentystów w Krośnie. Największe trudności z dostępem do dentysty mogą mieć mieszkańcy powiatu mieleckiego, niżańskiego, strzyżowskiego, przemyskiego, leżajskiego oraz częściowo krośnieńskiego i jasielskiego. 

Jak zapewniła w piątek PAP Agata Jakiel ze Związku Lekarzy Dentystów, „w lekarzach jest wola, żeby przystąpić do konkursu”. 

Dodała, że obecnie w każdym powiecie, gdzie dotychczas nie podpisano umów na opiekę stomatologiczną, dentyści między sobą uzgodnią, czy przystępują do konkursu, a w najbliższą środę na zebraniu przedstawicieli powiatów zostanie podjęta decyzja. 

– Zapoznamy się z ofertą, przeliczymy koszty i podejmiemy decyzję – powiedziała Jakiel. 

Zaznaczyła, że Fundusz od trzech lat nie podniósł wartości punktu z 1,02 zł. Dodała, że przy takiej stawce za tzw. zaopatrzenie bolącego zęba otrzymuje się 8 zł, a za wyrwanie, czyli zabieg chirurgiczny, 20 zł. Podkreśliła, że nie pokrywa to nawet rosnących kosztów. 

Jej zdaniem, jeżeli wartość punktu wrosłaby nawet do 1,15 zł, to wystarczyłoby wówczas jedynie na pokrycie kosztów. 

Pacjenci, którzy chcą skorzystać z bezpłatnego leczenia zębów znajdą listę gabinetów, które podpisały kontrakty z NFZ na stronie internetowej Funduszu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum