Podkarpackie: dentyści stawiają warunki i nie podpisują kontraktów

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2011 15:26

300 gabinetów zrzeszonych w Związku Lekarzy Dentystów (ZLD), obsługujących około kilkaset tysięcy mieszkańców Podkarpacia nie ma kontraktów z NFZ. Fundusz rozpisze dodatkowy konkurs.

Podkarpackie: dentyści stawiają warunki i nie podpisują kontraktów

Jak informuje nas Marek Jakubowicz, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ jeszcze w tym tygodniu Fundusz ogłosi dodatkowy konkurs dla tych dentystów, którzy nie podpisali jeszcze kontraktów.

– Chcemy go w jak najkrótszym czasie rozstrzygnąć, tak żeby w pierwszych dniach lutego dodatkowe gabinety z podpisanymi kontraktami zaczęły funkcjonować – mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marek Jakubowicz. Dodaje, że Fundusz prowadzi też cały czas rokowania dotyczące specjalistyki dentystycznej oraz gabinetów szkolnych.

Jak pisaliśmy, dentyści z ZLD zaproponowali w negocjacjach z NFZ stawkę 1,15 zł za punkt rozliczeniowy. Fundusz wycenił 1 punkt na 1,02 zł. Stomatolodzy w trakcie rozmów byli skłonni zejść do 1,08 zł. Powoływali się na przykład Wielkopolski, gdzie stawka za punkt wynosiła 1,2 zł. Nie doszło jednak do porozumienia.

– Stawka 1,02 zł za punkt rozliczeniowy pozostanie niezmieniona w propozycjach skierowanych do lekarzy w ramach nowego konkursu – zapowiada Marek Jakubowicz. Fundusz zamiast podniesienia stawki rozliczeniowej zaproponuje dentystom możliwość zakontraktowania większej liczby świadczeń.

– Proponujemy układ zgodnie z którym więcej pracy będzie oznaczało uzyskanie większej kwoty refundacji – tłumaczy rzecznik POW NFZ. Według niego niezadowoleni będą ci lekarze, którzy oczekują, że Fundusz umożliwi im większy zarobek przy mniejszym nakładzie pracy.

Z danych NFZ wynika, że aktualnie zapotrzebowanie na usługi stomatologiczne w regionie podkarpackim zaspokojone jest na poziomie około 75 proc.

– W czterech powiatach jest pełne pokrycie zapotrzebowania na usługi stomatologiczne. Są to powiaty: rzeszowski, bieszczadzki, dębicki oraz krośnieński – informuje nas Marek Jakubowicz.

Dodaje, że pozostałe powiaty nie mają pełnego zabezpieczenia kontraktami. Najgorzej jest w powiacie mieleckim, gdzie kontrakty z Funduszem podpisały jedynie 3 gabinety, podczas, gdy w roku ubiegłym było ich znacznie więcej.

Rzecznik radzi pacjentom korzystać z informacji umieszczonej na  stronie Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Można tam szukać gabinetów, które mają podpisane kontrakty z Funduszem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum