Podkarpackie: będzie kontrola w oddziale NFZ?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2016 09:06

Posłanka PiS Krystyna Wróblewska domaga się, aby Ministerstwo Zdrowia skontrolowało konkursy na świadczenia przeprowadzane przez Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ. Ma zastrzeżenia do tego, że prywatne placówki służby zdrowia zajmują się głównie dziedzinami medycyny, w których procedury są dobrze wyceniane i przynoszą dochód.

Fot. archiwum

Zdaniem posłanki PiS w rezultacie placówki publiczne muszą wykonywać świadczenia, które nie są dochodowe, a koszty obciążają przede wszystkim budżet samorządów. Jako przykład dziwnych praktyk podkarpackiego NFZ posłanka podaje ogłoszenie pod koniec ubiegłego roku konkursu na leczenie szpitalne, m.in. w dziedzinie pediatrii czy na tzw. medycynę atomową.

Zdaniem Marka Jakubowicza, rzecznika oddziału, przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych nie może być mowy o jakimkolwiek preferowaniu takich czy innych podmiotów medycznych. Obowiązek równego traktowania wszystkich świadczeniodawców nakłada na NFZ art. 134 "Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych".

Zasada równego traktowania podmiotów przejawia się w stosowaniu takich samych kryteriów do wszystkich świadczeniodawców, biorących udział w danym postępowaniu. Oferty weryfikowane i oceniane są przez system i komisję konkursową. Kontrakt wygrywa oferta uzyskująca najwyższą liczbę punktów w zakresie ciągłości udzielania świadczeń, ich kompleksowości i dostępności.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum