PAP/Rynek Zdrowia | 29-01-2013 16:25

Podkarpackie: Uzdrowisko Rymanów - skomunalizowane

W Rymanowie Zdroju podpisano we wtorek (29 stycznia) umowę o przejęciu przez samorząd województwa podkarpackiego od Skarbu Państwa Uzdrowiska Rymanów. To piąte w Polsce uzdrowisko skomunalizowane przez samorząd województwa.

Jak powiedział podczas uroczystości marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta, komunalizacja uzdrowiska będzie sprzyjać podwyższaniu poziomu świadczonych przez spółkę usług leczniczych.

- Naszą intencją jest kontynuowanie i rozwój działalności prowadzonej przez uzdrowisko w niezmienionym zakresie, szczególnie z uwzględnieniem leczenia uzdrowiskowego dla dzieci. Rymanów jest w tym aspekcie wiodącym ośrodkiem w kraju - dodał marszałek. 

Karapyta podkreślił, że przejęcie uzdrowiska umocni również wizerunek województwa jako miejsca o unikatowych walorach przyrodniczo-leczniczych.

Wiceminister Skarbu Państwa Urszula Pasławska, która także uczestniczyła w uroczystości zaznaczyła, że samorząd województwa szybko przygotował wszystkie potrzebne do komunalizacji uzdrowiska dokumenty.

- Jestem przekonana, że to uzdrowisko może być kołem zamachowym nie tylko dla lokalnej społeczności, ale może stać się także marką województwa podkarpackiego - dodała.

Samorząd w podpisanej umowie zobowiązał się m.in. do opracowania pięcioletniego planu rozwoju spółki. Ma on powstać w ciągu 10 miesięcy. Jak poinformował marszałek, w najbliższym czasie nie przewiduje się znaczących inwestycji w uzdrowisko ze środków budżetowych. Na tegoroczne inwestycje przeznaczony będzie zysk spółki wypracowany w 2012 r. (według wstępnych szacunków to około 1,5 mln zł).

Samorząd województwa podkarpackiego zainteresowany jest przejęciem również uzdrowiska w Horyńcu. Jednak jest ono w trakcie prywatyzacji, która - prawdopodobnie - zakończy się jeszcze w tym tygodniu.

Ewentualna komunalizacja uzdrowiska w Horyńcu jest możliwa jedynie w przypadku niewynegocjowania z potencjalnym inwestorem satysfakcjonujących warunków sprzedaży akcji i zamknięcia prowadzonego procesu prywatyzacji spółki bez rozstrzygnięcia.

W uzdrowisku w Rymanowie zatrudnionych jest ponad 300 osób. Placówka specjalizuje się w leczeniu m.in. górnych dróg oddechowych, chorób układu krążenia, nerek i dróg moczowych. Spółka produkuje i sprzedaje m.in. wodę mineralną oraz kosmetyki. W skład uzdrowiska wchodzi pięć sanatoriów, trzy szpitale, przychodnia i dwa zakłady przyrodolecznicze.

Dotychczas w ręce samorządów trafiły cztery uzdrowiska: w Ciechocinku, Kołobrzegu, Świnoujściu i Busku-Zdroju.