Podkarpackie: 4,7 mln zł na opiekę dla osób starszych lub niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2018 17:39

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci będzie realizować unijny projekt, w ramach którego 120 osób, które ze względu na podeszły wiek lub niepełnosprawność wymagają opieki, będzie mogło skorzystać z pomocy w miejscu zamieszkania. Budżet projektu to 4,7 mln zł.

Fot. Shutterstock

Ponad 4,4 mln zł w budżecie stanowi unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2014-2020. Umowa na realizację projektu została już podpisana z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie, który jest instytucją pośredniczącym w trzech osiach RPO.

Jak powiedział PAP dyrektor WUP Tomasz Czop, projekt realizowany przez hospicjum zakłada opiekę "szytą na miarę potrzeb potrzebujących".

- Zyskają oni profesjonalną opiekę w domowym zaciszu. Dla osób starszych czy niepełnosprawnych wykonanie czynności związanych z codziennym życiem jest często poza ich możliwościami. To pielęgnacja podczas choroby, pomoc w wyjściu do lekarza, przygotowanie posiłku czy sprzątanie - taką pomoc świadczy opieka społeczna, jednak dzięki wsparciu z funduszy europejskich, jej zasięg znacznie się zwiększy - podkreślił.

Z pomocy skorzystać będzie mogło 120 osób z powiatów kolbuszowskiego, łańcuckiego, leżajskiego, przeworskiego, rzeszowskiego i miasta Rzeszów, które ze względu na podeszły wiek lub niepełnosprawność wymagają opieki lub pomocy.

Czop zaznaczył, że zakres opieki dostosowany będzie do potrzeb każdego uczestnika projektu.

- Czas trwania takiej pomocy może wynosić do 8 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu. Wsparcie uzyskają również opiekunowie osób niesamodzielnych, dla których fundacja planuje przeprowadzić kursy i szkolenia niezbędne do uzyskania wiedzy w zakresie sprawowania opieki nad starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi. Szkolenia zaplanowano dla 180 osób - powiedział dyrektor WUP.

Projekt rozpocznie się w lipcu 2018 roku i będzie realizowany do końca 2020 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum