Nowiny24/Rynek Zdrowia | 24-06-2009 18:56

Podkarpacki NFZ przyznaje: brakuje nam 450 mln zł

Podkarpackiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie brakuje od 400 do 450 mln złotych. Dodatkowe pieniądze są potrzebne na refundację leków, nadwykonania jak i podstawową opiekę zdrowotną.

Robert Bugaj, zastępca dyrektora ds. medycznych podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie nie może obiecać, że dyrektorzy szpitali dostaną pieniądze za nadwykonania.

- Niestety, nie możemy w tej sprawie złożyć żadnych wiążących obietnic. Na razie dysponujemy tylko taką kwotą, jaka była zapisana w planie finansowym oddziału na ten rok. Czekamy na podział zysku z lat ubiegłych. Zajmuje się tym centrala NFZ. Nie znamy jednak ani terminu, kiedy to się stanie, ani dokładnej kwoty, jaka trafi z tej puli na Podkarpacie – mówi Bugaj Ewie Kurzyńskiej z Nowin24.

Już teraz pracownicy Funduszu namawiają dyrektorów placówek by ci ograniczyli przyjęcia pacjentów. Zdaniem Roberta Bugaja dyrektorzy szpitali stosują zbyt często politykę otwartych drzwi, czyli akcpetują przyjmowanie osób, które nie wymagają koniecznej hospitalizacji. Chodzi tu np. o przypadki hospitalizacji w celu przeprowadzenia badań, które można wykonać w warunkach laboratoryjnych.

Zastępca dyrektora podkarpackiego oddziału NFZ uspokaja jednak, że osoby potrzebujące pomocy z zagrożeniem zdrowia do szpitali będą przyjmowane. Zdaniem Bugaja ograniczenie przyjęć może spowodować jedynie kolejki do specjalistów.

- Nam nie chodzi o limitowanie leczenia w stanach ostrych. Mówimy tylko, że w obecnej, trudnej sytuacji finansowej, szpitale muszą trzymać się wyznaczonych limitów zabiegów planowych. W praktyce może to oznaczać konieczność tworzenia kolejek pacjentów. Takie rozwiązanie dopuszcza ustawa o świadczeniach medycznych i jest ono zgodne z prawem - mówi Robert Bugaj.

Z danych NFZ wyniika, że podkarpackie szpitale przekroczyły kontrakty średnio o 10 proc.