Podkarpacie: za mało pieniędzy na leczenie szpitalne

Autor: Nowiny24/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2009 10:16

Samorządowcy z Podkarpacia policzyli, że na leczenie szpitalne zabraknie im 160 mln zł.

Leczenie jest coraz droższe.

Podkarpacki oddział NFZ dostanie z centrali 28 mln zł, które zamierza wydać na leczenie szpitalne, jednak zdaniem polityków to kropla w morzu potrzeb – podają Nowiny24.

– Prezes funduszu uruchomił rezerwę, z której dostaniemy ponad 28 milionów złotych – informuje Marek Jakubowicz, rzecznik podkarpackiego funduszu. – Ta kwota w całości zostanie przeznaczona na leczenie szpitalne.

Politycy PiS przyznają, że pieniędzy jest więcej niż miało być początkowo, ale to nadal za mało w stosunku do potrzeb.

–  Skierujemy w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego – zapowiedział Kazimierz Moskal, poseł PiS. – Nie może być tak, żeby mieszkańcy Podkarpacia byli gorzej traktowani, niż w innych regionach.

Robert Godek, starosta strzyżowski, wiceprezes Związku Powiatów Polskich, poinformował, że ZPP będzie rozmawiał z resortem zdrowia o pieniądzach dla regionów wschodnich.

– Zabraknie nam w przyszłym roku około 160 mln złotych – szacuje starosta. – Fundusz ma z roku na rok coraz wyższe zyski, a szpitale borykają się z problemami. Ja uważam, że pieniądze są, tylko prezes funduszu razem z ministrem finansów i zdrowia muszą te rezerwy uruchomić i przekazać tam, gdzie są potrzebne. I o to będziemy walczyć.

Zapowiada, że jeżeli nie znajdą się pieniądze na leczenie szpitalne, to lekarze nie będą podpisywać kontraktów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum