Podkarpacie: w kasie NFZ zabraknie 100 mln zł

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 września 2009 09:31

W tegorocznym budżecie Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ może zabraknąć około 100 mln zł.

Podkarpacie: w kasie NFZ zabraknie 100 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- To byłby pierwszy rok, który zakończylibyśmy stratą - mówi Robert Bugaj, pełniący obowiązki dyrektora oddziału NFZ w Rzeszowie.

Według niego w dotychczasowym budżecie podkarpackiego oddziału funduszu nie zarezerwowano odpowiednich środków na potrzeby podstawowej opieki zdrowotnej, refundację leków i zaopatrzenie w środki ortopedyczne i pomocnicze - podaje Gazeta Wyborcza.

- Wcześniej padało zbyt wiele obietnic, że będą jeszcze pieniądze. Dyrektorzy wielu placówek nie ograniczali działalności, choć powinni - tłumaczy Robert Bugaj.

Więcej pieniędzy do końca roku oddział raczej nie dostanie. W sierpniu podkarpacki NFZ otrzymał 94 mln zł, ponad 46 mln trafiło do szpitali.

Brak 100 mln zł spowoduje, ze oddział nie będzie mógł zwiększyć kontraktów, a także nie będzie podpisywać umów na nowe świadczenia i procedury.

- Spodziewam się, że będą rosły nadwykonania - przyznaje Bugaj.

Zdaniem dyrektora "cięcia" finansowe dotkną nawet kardiochirurgię. Szpitale prawdopodobnie będą ograniczały planowe przyjęcia pacjentów. Inaczej może zabraknąć pieniędzy na leczenie pacjentów w stanach zagrażających życiu.

- Będziemy próbować zmniejszyć ten deficyt, ale, niestety, całego nie uda się zlikwidować - mówi Robert Bugaj.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze