Podkarpacie: tutaj nie zoperują tętniaka aorty, bo brakuje pieniędzy

Autor: TVP Rzeszów, AK/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2009 11:02

Szpital Miejski im. J.Pawła II SP ZOZ nr 1 w Rzeszowie nie wykonuje operacji tętniaka aorty, ponieważ skończył mu się całoroczny kontrakt z NFZ na wykonywanie tego zabiegu. Tymczasem 15 osób z tym groźnym schorzeniem czeka na pomoc szpitala.

Jak podaje, TVP Rzeszów, podkarpacki oddział NFZ nie ma na razie dodatkowych pieniędzy, które mogłyby zwiększyć limit operacji w rzeszowskim szpitalu, który jako jedyny w regionie posiada oddział chirurgii naczyniowej. Na ten oddział co roku trafia prawie półtora tysiąca pacjentów. Limity NFZ sprawiają, że nawet chorzy z tętniakami muszą czekać, bo zgodnie z kontraktem, miesięcznie lekarze mogą użyć tylko dwóch stengraftów. Dyrekcja szpitala już wie, że w lipcu skończy się cały roczny kontrakt na takie zabiegi.

Główna przyczyna problemów to cena protezy: ok. 40 tysięcy złotych. Podkarpacki NFZ tłumaczy, że na więcej niż dwie miesięcznie go nie stać. Chyba, że dostanie dodatkowe pieniądze z centrali.

Nie tylko na Podkarpaciu kończą się szpitalom kontrakty. Jak już pisaliśmy, problemy są również na Lubelszczyźnie, sąsiadującej z Podkarpaciem. Tam, np. Szpital w Radzyniu Podlaskim wstrzymał czasowo przyjęcia na niektóre ze swoich oddziałów. Natomiast Szpital w Łukowie zakończył kontrakt, jeżeli chodzi o przyjęcia w przyszpitalnej przychodni i ambulatoryjną tomografię komputerową. Coraz częściej dyrektorzy szpitali staja przed dylematem: zadłużać się, czy wstrzymywać przyjęcia?

Tętniak aorty, to jej miejscowe, workowate lub wrzecionowate poszerzenie o ponad połowę prawidłowego wymiaru dla danego odcinka aorty (normy zależne są od wieku, płci i metody obrazowania). Najczęściej występuje tętniak aorty brzusznej, który rozwija się u kilku procent dorosłych po 40 roku życia, częściej u mężczyzn.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum