Podkarpacie: szpitale dostaną pieniądze za nadwykonania

Autor: Nowiny24/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2009 09:28

Budżet Podkarpackiego Oddziału NFZ zwiększył się o 94 mln. Prawie połowa tej kwoty trafi do szpitali, które mają w tym roku najwięcej nadwykonań - informuje serwis Nowiny24.

W podkarpackim NFZ trwają przymiarki do podziału funduszy. Już wiadomo, że 23 mln zł zostanie przeznaczone na podstawową opiekę zdrowotną, 17 mln zł na refundację leków, 3,7 mln na sprzęt ortopedyczny 3,7 mln zł, a 46 mln zł zasili konta szpitali.

Nie wiadomo co prawda konkretnie, które szpitale i ile otrzymają pieniędzy, ale wiadomo, że trafią one przede wszystkim do tych placówek medycznych, które w I półroczu przyjęły najwięcej pacjentów ponad limit przewidziany kontraktami z NFZ. Jak zapewnia Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy oddziału NFZ w Rzeszowie, na pewno dostanie je szpital w Przemyślu, w którym sytuacja jest dramatyczna.

W tym roku wartość świadczeń ponad limit w podkarpackich szpitalach wyniosła 120 mln zł i była dwukrotnie wyższa niż w całym roku ubiegłym.

Powodem takiego wzrostu stał się wprowadzony dwa lata temu algorytm podziału pieniędzy na leczenie między województwami, obliczany w oparciu o przeciętny miesięczny dochód na jedną osobę w rodzinie. Podkarpacie wskutek tego dostaje najmniej pieniędzy w kraju.

Resort zdrowia zapowiedział już, że w przyszłym roku algorytm zostanie zmieniony.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum