rzeszow.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia | 28-05-2017 12:23

Podkarpacie: powstaje lista szpitali, które trafią do sieci

Za miesiąc będzie wiadomo, które z podkarpackich szpitali znajdą się w przygotowywanej sieci i będą miały zapewnione finansowanie z publicznych środków. Wiceminister zdrowia Piotr Gryza w czasie konferencji prasowej w Rzeszowie uspokajał, że nowy system nie jest rewolucją, a jedynie korektą istniejącego systemu opieki zdrowotnej.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Do sieci szpitali, które będą mieć zagwarantowane finansowanie działalności poprzez umowę z NFZ, bez konieczności udziału w procedurze konkursowej, wejdą placówki, które spełnią określone kryteria.

- Na to, co nie znajdzie się w systemie, NFZ będzie ogłaszał konkursy - powiedział w czwartek (25 maja) wiceminister Gryza. Przekonywał, że dzięki temu otworzy się rynek świadczeń, bo od pięciu lat nie ogłaszano konkursów w wielkiej skali.

Lista szpitali, które znajdą się w sieci, będzie znana 27 czerwca, a system zacznie działać 1 października. Konieczne będzie aneksowanie umów na okres od 1 lipca do 30 września.

Lista powstaje w oddziale NFZ. - Działa już zespół, który przygotowuje charakterystyki poszczególnych szpitali pod kątem spełniania przez nie kryteriów. W czerwcu będą one gotowe. Oprócz oddziałów szpitalnych w sieci znajdą się także pracownie diagnostyczne, programy lekowe - przypomniał Robert Bugaj, dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ.

Na Podkarpaciu jest 56 szpitali. Nie wiadomo, które znajdą się w sieci. Gruza powiedział, że nie ma znaczenia, czy szpital jest publiczny, czy prywatny. Liczy się kompleksowość świadczeń. Istotnym kryterium będzie, czy szpital działa w systemie ostrodyżurowym, ma SOR, izbę przyjęć, czyli może zapewnić całodobową opiekę.

Więcej: rzeszow.wyborcza.pl