Podkarpacie: postawili na walkę o większe pieniądze

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2010 13:30

Dyrektorzy szpitali z województwa podkarpackiego protestują przeciwko propozycjom wysokości kontraktów NFZ i zapowiadają, że ich nie podpiszą.

Podkarpacie: postawili na walkę o większe pieniądze

„Wyrażamy stanowczy protest, co do zaproponowanych wysokości środków dla naszych jednostek w 2010 roku” – napisali w swoim apelu z 4 stycznia przedstawiciele Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego, podkreślając, że solidaryzują się ze stanowiskiem dyrektorów szpitali, którzy nie chcą podpisać kontraktów w zaproponowanej wysokości. „Skutkiem przyjęcia propozycji będą wydłużone kolejki do wielu usług medycznych oraz drastyczne kroki oszczędnościowe, które skutkować będą przede wszystkim redukcją personelu placówek” – ostrzegają w apelu.

Zdaniem przewodniczącego Konwentu, starosty łańcuckiego, Adama Krzysztonia, kontrakty w zaproponowanej wysokości już trzeci rok z kolei zmniejszą nakłady na działalność szpitali, co zagrozi w wielu wypadkach możliwościom ich funkcjonowania.

Dlatego Konwent wezwał NFZ i resort zdrowia do podjęcia rozmów na temat podwyższenia wysokości kontraktów. Jeżeli tak się nie stanie, na 14 stycznia zapowiadana jest pikieta przed podkarpackim oddziałem NFZ. Jeśli i to nie pomoże, wówczas protest odbędzie się w Warszawie.

Konwent już na początku grudnia zapowiadał, że propozycje NFZ są nie do przyjęcia. Według Krzysztonia, placówki z województw Polski wschodniej otrzymywały w ostatnich latach znacznie mniej pieniędzy niż świadczeniodawcy z innych regionów Polski.

– W konsekwencji doprowadziło to do znacznego wzrostu zadłużenia i niejednokrotnie utraty płynności finansowej – zauważa starosta. – Propozycje NFZ po raz kolejny sprzeciwiają się zasadzie wyrównywania różnic między regionami.

Województwo podkarpackie pozostaje jednym z nielicznych, gdzie szpitale odmawiają podpisania umów i jedynym, w którym robią to solidarnie. W najbardziej opornych dotąd lubelskim i warmińsko-mazurskim, ostatecznie część szpitali zdecydowała się podpisać kontrakty.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum