Podkarpacie: politycy razem w obronie szpitali

Autor: Gazeta Wyborcza, Nowiny24/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2009 12:30

Redakcja portalu regionalnego Nowiny24 zachęca czytelników z Podkarpacia do protestu i wysyłania maili do Ministerstwa Zdrowia.

Protest i działania zapowiadają też politycy.

Wszystkie te protesty odbywają się pod hasłem "tylko razem możemy powstrzymać niesprawiedliwy rozdział pieniędzy na leczenie".

W poniedziałek (7 grudnia) dyrektorzy szpitali z poinformowali, że zgodnie z propozycjami NFZ w przyszłym roku na leczenie szpitalne będzie o jedną piątą mniej pieniędzy niż w tym. Jeśli wziąć pod uwagę pieniądze, których NFZ nie zapłacił za nadwykonania to szpitalom grozi zapaść i zapowiada się prawdziwy dramat. Na razie mają tylko jedno narzędzie nacisku na NFZ – groźbę, że nie podpiszą kontraktów na przyszły rok.

Według propozycji NFZ Podkarpacie na leczenie w 2010 roku ma otrzymać o 260 mln zł mniej niż w bieżącym. Zdaniem inicjatora akcji mailowo protestacyjnej, redaktora naczelnego Nowin24  Stanisława Sowy, w obecnej sytuacji, nie tylko głosy polityków, ale dosłownie każdy głos sprzeciwu, będzie na wagę złota by zmienić tę trudną sytuację dla podkarpackiego szpitalnictwa.

Posłowie PiS z Podkarpacia w tej sprawie przygotowują skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Zadeklarowali także, że chcą spotkać się z parlamentarzystami innych ugrupowań i wspólnie walczyć o zmianę planu finansowego NFZ. Z kolei poseł Tomasz Kamiński z SLD stwierdził, że jest gotów współpracować nawet z diabłem aby zaradzić kłopotom jakie czekają szpitale. W przyszłym tygodniu spodziewane jest spotkanie parlamentarzystów z regionu Podkarpackiego aby ustalić wspólne stanowisko i strategię w obronie podkarpackich szpitali.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum