Podkarpacie: kontrakty nadal zbyt niskie

Autor: Gazeta Wyborcza, LJ/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2009 09:10

Podkarpackie szpitale dostaną tyle samo pieniędzy za leczenie zamknięte, co w 2009 roku.

Podkarpacie: kontrakty nadal zbyt niskie

Na lecznictwo szpitalne placówki w województwie podkarpackim otrzymają 1,62 mld złotych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezesa NFZ, Jacka Paszkiewicza, na leczenie zamknięte będzie więcej środków, przesuniętych m.in. z z refundacji leków i leczenia sanatoryjnego.

Podana przez rzecznika rzeszowskiego NFZ, Marka Jakubowicza kwota na lecznictwo szpitalne w roku 2010 jest taka sama, jak na rok 2009. Dyrektorzy szpitali nie są zadowoleni z wysokości kontraktów na poziomie mijającego roku. Liczyli, że kontrakty zostaną podwyższone chociaż o wysokość nadwykonań. Dlatego na razie wstrzymują się z podpisaniem umów z płatnikiem.

– Gdybyśmy zgodzili się na takie kontrakty, to sobie sami założymy pętlę na szyję – stwierdził Zbigniew Strzelczyk, szef związku szpitali powiatowych na Podkarpaciu.

22 grudnia ma dojść do kolejnego spotkania przedstawicieli Związku Powiatów Polskich z minister zdrowia, Ewą Kopacz i szefem NFZ, Jackiem Paszkiewiczem. Pierwsze spotkanie odbyło się 16 grudnia. Jak powiedział Marek Wójcik, dyrektor biura ZPP, tematem rozmów były zasady kontraktowania świadczeń z zakresu lecznictwa zamkniętego na rok 2010, a głownie wysokość planowanych nakładów na te świadczenia. Po tym spotkaniu prezes NFZ uruchomił rezerwę i zgodził się na przesunięcie pieniędzy na szpitalnictwo z innych działów.

Samorządowcy oczekują, że nastąpi zmiana planu finasowego na 2010 rok na taki, który zagwarantuje środki na lecznictwo zamknięte nie niższe niż w planie na 2009 rok, według stanu na koniec czerwca tego roku.

– Uważamy, że z naszej strony to i tak spory kompromis – mówił Wójcik, przypominając ogromne nadwykonania, których Fundusz nie płaci. – Rozumiemy trudną sytuację platnika, ale  nie może być tak, że problemy finansowe załatwia się kosztem lecznictwa zamkniętego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum