Podkarpacie: dyrektorzy stawiają warunki w sprawie kontraktów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2010 20:15

Dyrektorzy szpitali z Podkarpacia podpiszą kontrakty z NFZ w sprawie finansowania lecznictwa szpitalnego i psychiatrii tylko na pół roku - zdecydował we wtorek (9 lutego) Komitet Podkarpackiej Służby Zdrowia.

Na Podkarpaciu trwa wojna nerwów o podpisy pod kontraktami.

Komitet powołany został przez starostów i dyrektorów szpitali z całego regionu; jego przedstawiciele prowadzą rozmowy z oddziałem NFZ w Rzeszowie w sprawie tegorocznych kontraktów.

– Warunkiem podpisania kontraktów na kolejne półrocze będzie spełnienie przez NFZ naszych pięciu postulatów – mówi przewodniczący komitetu, starosta łańcucki Adam Krzysztoń.

Pierwszym postulatem Komitetu jest zwiększenie limitów na drugie półrocze tego roku do poziomu wykonania w 2009 r. na dotychczasowych warunkach kontraktowania. Komitet chce także przywrócenia zasad rozliczania opieki długoterminowej oraz zwiększenia kontraktów na rehabilitację ambulatoryjną do poziomu wykonania w 2009 r.

Kolejnym postulatem, czwartym, jest podwyższenie o minimum 20 proc. finansowania leczenia psychiatrycznego i leczenia uzależnień. Komitet domaga się także, aby wszystkie dodatkowe środki, którymi będzie dysponował oddział NFZ w Rzeszowie, w pierwszej kolejności przeznaczone zostały na lecznictwo szpitalne.

Dyrektorzy szpitali domagają się także przywrócenia zasad rozliczania opieki długoterminowej, twierdząc, że wprowadzone zmiany w skali Bartela, która określa stopień ciężkości stanu pacjenta, są niekorzystne i krzywdzące dla prowadzących takie ośrodki.

Chcą ponadto zwiększenia o 20 proc. finansowania leczenia psychiatrycznego i leczenia uzależnień.

Rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału NFZ Marek Jakubowicz zapewnia, że decyzja o przyjęciu propozycji dyrektorów w sprawie kontraktów będzie znana za kilka dni.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum