Podkarpacie: 49 mln zł do końca roku, więcej nie będzie

Autor: Nowiny 24/Rynek Zdrowia • • 25 października 2009 20:44

49 mln zł - tyle pieniędzy spłynie na leczenie podkarpackich pacjentów. Trafią na refundację leków i podstawową opiekę zdrowotną, a nie na zabiegi ratujące życie i leczenie onkologiczne.

49 mln zł to więcej niż się pierwotnie się spodziewano. Ewa Kopacz deklarowała jednak, że 516 mln zł, jakie trafią do oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia, mają być przeznaczone na leczenie onkologiczne, przeszczepy oraz zabiegi ratujące życie. Na Podkarpaciu trafią gdzie indziej, bo na POZ i refundację leków.

Dlaczego? Bo podkarpacki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie tu odnotował największy deficyt. To jednak nie jedyny powód.

Szpitale kilka tygodni temu już dostały pieniądze. W sierpniu oddział otrzymał 94 mln zł, z czego ponad 46 mln trafiło właśnie do szpitali. Na podstawową opiekę zdrowotną trafiło wtedy 23 mln zł, a na refundację leków 17 mln zł.

– Musimy pilnować, by pieniądze publiczne były wydawane w miarę rzetelnie i zgodnie z prawem. W tej ciężkiej sytuacji finansowej, jaka jest teraz, staramy się dzielić pieniądze w sposób najbardziej racjonalny – zapewnia w rozmowie z Nowinami24 Grażyna Hejda, po. dyrektora podkarpackiego oddziału NFZ.

Nie spodziewa się też, by do końca roku oddział dostał więcej pieniędzy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum