Podhale: dziesięć lat w kolejce po endoprotezę

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2015 15:03

Na Podhalu pacjenci na wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego lub biodrowego najkrócej czekają w szpitalu w Zakopanem.

Podhale: dziesięć lat w kolejce po endoprotezę

Tam pacjent, który nie może długo czekać, przejdzie operację najpóźniej za rok. Jeśli jego stan jest stabilny, najbliższy termin zabiegu to 20 listopada 2017 r. (staw biodrowy) i 30 stycznia 2018 r. (staw kolanowy) - ustaliła Gazeta Krakowska.

Okazuje się, że w porównaniu z innymi szpitalami, nie jest to długi czas oczekiwania. W Szpitalu Rejonowym im. dr Jana Gawlika w Suchej Beskidzkiej czas oczekiwania na zabiegi wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego wynosi, dla porównania 4 lata.

To  jednak nic w porównaniu z terminami w Nowym Targu. Tu pacjent w stanie pilnym endoprotezę stawu biodrowego dostanie w 2018 r., a kolanowego w 2020 r. Gorzej wygląda sytuacja pacjentów, których lekarze zaliczą do tych, co na operacje mogą poczekać. Taka diagnoza oznacza termin na luty 2026 roku (staw biodrowy) i grudzień 2025 r. (staw kolanowy).

Zdaniem dyrektor Szpitala Powiatowego im. T. Chałubińskiego w Zakopanym najmniejsze kolejki w regionie to efekt dobrze wynegocjowanego kontraktu z NFZ na oddział ortopedyczny.

Z kolei, jak twierdzi dyrekcja Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu długie oczekiwanie na operacje spowodowane jest po pierwsze, tym, że kontrakt z NFZ nie jest tak duży, jak oczekuje szpital. Po drugie, w tym szpitalu z zabiegu chcą skorzystać pacjenci z całej Polski, ponieważ pracuje tu dr. Aleksander Winiarski, ortopeda, który operował m.in. Adama Małysza, Kamila Stocha czy Justynę Kowalczyk. 

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum