Podhale bez oddziału neurochirurgii?

Autor: DM, Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2010 17:06

Podhalańskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. Jana Pawła II w Nowym Targu NFZ nawet nie zaproponował przedłużenia kontraktu na oddział neurochirurgii. Pacjenci z urazami czaszki z Podhala będą wożeni do Krakowa.

Podhale bez oddziału neurochirurgii?

Oddział neurochirurgii w nowotarskim szpitalu funkcjonował od 2 lat. Miał kontrakt z NFZ, przyjmował około 1 tys. pacjentów i wykonywał prawie 600 zabiegów operacyjnych rocznie.

– W tym roku Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w ogóle nam nie zaproponował kontraktu. Jesteśmy zaskoczeni tym bardziej, że Fundusz odmówił podania przyczyn odmowy – mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Krzysztof Sudoł, wicedyrektor ds. lecznictwa Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

– Zainwestowaliśmy duże pieniądze w uruchomienie oddziału, zresztą przy akceptacji NFZ. Fundusz widział potrzebę istnienia takiego oddziału w naszej lokalizacji – mówi nam Sudoł. Podkreśla, że jest to jedyny tego typu oddział na południe od Krakowa. Obsługiwał do tej pory większość nagłych, ciężkich przypadków urazów czaszkowo-mózgowych w regionie.

– Do Krakowa jest około 80 km. Z Zakopanego jest jeszcze dalej. Przyjmowaliśmy praktycznie wszystkich pacjentów z urazami w regionie. Trafiali do nas nawet pacjenci ze szpitali w Nowym Sączu, w Gorlicach, czy w Limanowej, nie mówiąc o Zakopanem – tłumaczym nam Krzysztof Sudoł.

Jak podaje Gazeta Krakowska kontrakt, zamiast placówki w Nowym Targu, otrzymał nowo powstały oddział w Szpitalu im. św. Rafała w Krakowie. Jest to trzeci tego rodzaju oddział w tym mieście. Ma przyjmować pacjentów na zabiegi planowe. – Tymczasem pacjenci po urazach głowy na Podhalu są pozbawienie szybkiej pomocy. Będą musieli być transportowani do Krakowa – komentuje Krzysztof Sudoł.

Według niego nowotarska lecznica ma doskonały zespół lekarzy na oddziale neurochirurgii. Posiada także zaplecze diagnostyczne: całodobowo czynny tomograf, rezonans, angiograf. – Mamy też możliwość kontynuacji leczenia na oddziale rehabilitacji neurologicznej. Proponujemy całościową ofertę. Nasz oddział miał dobrą opinię – przekonuje Sudoł.

Według prof. Marka Moskały, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neurochirurgii, utrzymanie oddziału neurochirurgii w nowotarskim szpitalu jest jak najbardziej uzasadnione. Leczeni byli tutaj nie tylko narciarze, ale również ofiary wypadków drogowych na "zakopiance", czy osoby, które upadły na basenach termalnych.

Jednak Jolanta Pulchna, rzeczniczka prasowa Małopołskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przekonuje, że krakowski Szpital im. św. Rafała uplasował się w rankingu Funduszu na pierwszym miejscu pod względem jakości sprzętu i wysoko wykwalifikowanej kadry, podczas gdy nowotarska lecznica otrzymała najniższą ocenę w rankingu.

– Tym samym straciła szansę na uwzględnienie jej w kwocie przewidzianej na neurochirurgię - mówi Gazecie Krakowskiej Jolanta Pulchna.

Dyrekcja Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu zapowiada odwołanie od decyzji Funduszu. – Jeżeli nie będzie to skuteczne na szczeblu wojewódzkim, będziemy się odwoływać do prezesa NFZ – mówi nam Krzysztof Sudoł.

Według niego na razie szpital będzie nadal przyjmować na oddział neurochirurgiczny pacjentów z zagrożeniem życia i jako takich rozliczać w NFZ. Jeżeli jednak placówka na stałe zostanie pozbawiona kontraktu na neurochirurgię to oddział będzie musiał ulec liwkidacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum