Podbeskidzie: pielęgniarki żądają standardów zatrudnienia

Autor: www.super-nowa.pl/Rynek Zdrowia • • 23 września 2009 13:00

Postanowione. 13 października pielęgniarki z Podbeskidzia rozpoczynają protest w placówkach w Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu, Międzybrodziu i Rajczy...

Podbeskidzie: pielęgniarki żądają standardów zatrudnienia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przyjdą do pracy w związkowych koszulkach. W tym dniu planowane są rozmowy z dyrekcjami szpitali i przedstawienie postulatów NFZ i organom założycielskim placówek. Są wśród nich żądania dotyczące zagwarantowania odpowiednich standardów zatrudnienia. Oszczędności polegające na ograniczaniu zatrudnienia pielęgniarek obracają się bowiem przede wszystkim przeciwko chorym.

– Zdarzają się obecnie takie sytuacje, że na oddziale neurologicznym, gdzie jest czterdziestu pacjentów, rano jest tylko jedna pielęgniarka i oddziałowa – tłumaczy Izabela Pilarz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Międzyzakładowej Organizacji Związkowej w Bystrej. – Chcemy zwrócić uwagę na fakt starzenia się personelu. Do szkół licencjackich na pielęgniarstwo nie zgłasza się wystarczająco dużo chętnych, żeby zastąpić osoby, które kończą pracę. W Europie Zachodniej liczba pielęgniarek przypadających na określoną liczbę pacjentów jest większa. Chodzi więc o bezpieczeństwo chorego – podkreśla szefowa związków.

Pielęgniarki będą domagać się również wyższych zarobków. Uważają, że przepaść, która dzieli ich pensje od wynagrodzeń lekarzy, wciąż się pogłębia.

Jeżeli akcja nie przyniesie skutku, zostanie powtórzona 13 listopada, a następnie 13 grudnia. Pod koniec roku pielęgniarki zadecydują o ewentualnym zaostrzeniu form protestu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum