Podatki: jak odliczać darowiznę krwi

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2009 09:11

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił o zmianę przepisów dotyczących odliczania darowizn krwi, aby podatnicy oddający krew i osocze mogli zastosować różne ekwiwalenty. W ocenie ministra finansów stawka ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr krwi i osocza dla celów podatkowych jest jednakowa i wynosi 130 zł.

Zdaniem RPO natomiast sposób określenia stawki podlegającej odliczeniu nie uwzględnia w pełnym zakresie unormowań rozporządzenia ministra zdrowia z 7 grudnia 2004 r. (Dz.U. nr 263, poz. 2625 z późn. zm.) - informuje Gazeta Prawna.

W rozporządzeniu bowiem jest podane, że stawki ekwiwalentów wynoszą m.in. 130 zł za 1 litr pobranej krwi oraz 200 zł za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami oraz 200 zł za pobrane osocze.

Tymczasem, z nieznanych powodów, uwzględnia się wysokość jednego ekwiwalentu przyjętego w rozporządzeniu przy określaniu stawki przyjmowanej dla ustalenia wartości darowizny krwi podlegającej odliczeniu. Stąd wystąpienie RPO do ministra finansów o podjęcie inicjatywy ustawodawczej i zmianę przepisów, umożliwiających honorowym krwiodawcom obliczenie wysokości ulgi przy zastosowaniu przyjętych różnych ekwiwalentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum