×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Podatek zdrowotny zastąpi składkę. Czym skutkuje ta zmiana?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia07 grudnia 2015 11:42

Nowy minister zdrowia zapowiada, że podatek zdrowotny, który zastąpi dotychczasową składkę, będzie w jej  wysokości.

Podatek zdrowotny zastąpi składkę. Czym skutkuje ta zmiana?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wprowadzenie podatku zdrowotnego w miejsce składki ma uprościć ściąganie pieniędzy na ochronę zdrowia - informuje Rzeczpospolita.

Wszystko wskazuje zatem na to, że nowy podatek zdrowotny powinien wynieść 1,25 proc. Tylko w takim przypadku zmiana nie będzie dotkliwa finansowo dla osób pracujących na umowie o pracę i na podstawie zlecenia, a rozliczenia ulegną uproszczeniu. Zmiana dotknie jednak około pół miliona osób, których źródłem utrzymania są umowy o dzieło, od których nie opłacają obecnie żadnych składek, tylko podatki.

Więcej zapłaci też część z około półtora miliona osób prowadzących działalność gospodarczą. Obecnie wysyłają co miesiąc do NFZ zryczałtowaną składkę zdrowotną w wysokości 279,41 zł, bez względu na faktyczną wysokość dochodu. Po odliczeniu podatku koszt tego ubezpieczenia wynosi dla nich tylko 38,81 zł zł miesięcznie. Po zmianach dobrze prosperujące firmy muszą się więc spodziewać podwyżki obciążeń, jednak ze względu na niską stawkę podatku raczej nie przełożą się one na znacząco wyższe kwoty.

Zastąpienie składki podatkiem będzie miało inny poważny skutek. Spowoduje, że Sejm przy planowaniu budżetu przejmie kontrolę nad wydatkami na ochronę zdrowia. A to spora kwota, która w tym roku wynosi blisko 70 mld zł.

Więcej: www.rp.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze