Podatek cukrowy a leczenie otyłości. Ekspertka: "To jedno z narzędzi na wojnie z tsunami otyłości"

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia05 lipca 2021 05:30

Podatek cukrowy? - Wdrożenie opłaty było wyrazem zrozumienia, że podjęcie walki z otyłością będzie wymagało m.in. narzędzi fiskalnych - mówiła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w trakcie VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Małgorzata Gałązka-Sobotka/Fot PTWP

O skali i przyczynach otyłości, ale też problemach i wyzwaniach w jej leczeniu rozmawiali eksperci w trakcie sesji „Nadwaga i otyłość – kampanie edukacyjne już nie wystarczą” na VI Kongresie Wyzwań Zdrowotnych. Jednym z prelegentów była dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, która zwróciła uwagę na znaczenie instrumentów finansowych – a w tym przypadku tzw. podatku cukrowego - w budowaniu systemu leczenia otyłości.

 ***

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka: Podatek cukrowy to jedno z narzędzi, po które musimy sięgać, aby wypowiedzieć wojnę tsunami otyłości i skutecznie z nim walczyć na wielu frontach, w tym wspomagając się instrumentami, które nie będą skoncentrowane tylko w systemie ochrony zdrowia. 

Wdrożenie opłaty cukrowej było wyrazem zrozumienia, że podjęcie skutecznego wysiłku walki z otyłością będzie wymagało integrowania wielu narządzi, w tym narzędzi fiskalnych.

Podatek cukrowy sprawdził się między innymi w Norwegii, na Węgrzech oraz w Portugali. Zatem nie ryzykowaliśmy, wiedzieliśmy, że działa i - co cieszy - u nas też zadziałało. Jesteśmy po pięciu miesiącach stosowania opłaty cukrowej i wiemy, że konsumpcja produktów wysoko słodzonych spadła nawet o 20 proc. względem poprzedniego roku.

(...) Cieszy, że finalnie ustawodawca zapisał w ustawie, iż środki te będą dedykowane właśnie finansowaniu działań związanych z prewencją chorób cywilizacyjnych, w szczególności nadwagi i otyłości oraz działaniom, które mogą przyczynić się do usprawnienia procesu diagnozy i leczenia.

Czytaj więcej: Leczenie otyłości. "To najbardziej marginalizowana choroba". Rozpoznanie? "Dopiero po próchnicy zębów"

Leczenie otyłości. Prof. Major: "Otyłości nie da się wyleczyć przez operację żołądka. Bo to nie jest choroba żołądka" ROZMOWA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum