Podatek VAT od charytatywnych sms-ów - będą zwolnienia?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2010 20:22

Operatorzy telekomunikacyjni bez entuzjazmu mówią o projekcie rozporządzenia, które ma zwolnić z VAT charytatywne sms-y.

Organizacje dobroczynne i eksperci mają obawy, że nowe przepisy mogą zostać martwe. Ministerstwo Finansów zapewnia, że weźmie pod uwagę opinie o projekcie.

Ponad tydzień temu premier Donald Tusk poinformował, że MF przygotowało projekt rozporządzenia, dzięki któremu osoby wysyłające dobroczynne sms-y nie będą musiały płacić od nich VAT-u. Wyjaśnił, że termin wejścia w życie rozporządzenia będzie zależał głównie od ustaleń między organizacjami pozarządowym i operatorami, którzy będą musieli przygotować się do zmiany przepisów.

Zgodnie z opublikowanym na stronie internetowej MF projektem, dobroczynne sms-y będą zwolnione z VAT, ale po spełnieniu kilku warunków. Przede wszystkim umowy zawierane z operatorami będą zobowiązywać ich do przekazywania organizacjom charytatywnym całej kwoty należnej z tytułu dobroczynnych sms-ów w ciągu 45 dni od zakończenia okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy związany z usługą telekomunikacyjną. Zwolnienie miałoby dotyczyć tylko podmiotów mających formalny status organizacji pożytku publicznego.

Agata Habel z biura prasowego Ery powiedziała, że firma poinformowała resort finansów o swoich uwagach do projektu: – Jesteśmy odpowiedzialni społecznie i popieramy zwolnienie charytatywnych sms-ów z VAT. Rozwiązanie zaproponowane przez resort finansów powinno jednak uwzględniać uwarunkowania prawne i systemowe operatorów telekomunikacyjnych.

Dodała, że należy poszukać takich rozwiązań, które z jednej strony nie pozostaną martwe, a jednocześnie nie będą wymagać od operatorów całkowitej zmiany ich wewnętrznych systemów.

Charytatywne sms-y są jedną z form zbierania pieniędzy przez organizacje dobroczynne. Zawierają one umowy z operatorami, którzy udostępniają im specjalny numer telefoniczny. Opłaty za sms-y wysyłane na ten numer operator przekazuje na rzecz organizacji. Są one jednak pomniejszone o 22-proc. podatek zawarty w cenie każdego sms-a, który operatorzy odprowadzają do urzędu skarbowego.

Od dłuższego czasu fundacje walczyły o zdjęcie VAT z tej formy darowizn. Przepisy podatkowe nie pozwalają im jednak występować w sprawach związanych z podatkiem VAT, który fiskus pobiera od charytatywnych sms-ów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum