Po spotkaniu Gowina z Radziwiłłem: będą korekty w finansowaniu szpitali?

Autor: RR, RMF FM/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2017 18:09

Doszło do spotkania ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z wicepremierem Jarosławem Gowinem, który w rządzie jest głównym przeciwnikiem projektu sieci szpitali. Zapowiedziano zmiany w finansowaniu lecznic, które znajdą się w sieci.

Po spotkaniu Gowina z Radziwiłłem: będą korekty w finansowaniu szpitali?

Jak poinformowało w czwartek (2 marca) RMF FM do spotkania miało dojść w środę. Podczas spotkania Radziwiłła z Gowinem ustalono, że zmienione mają być zasady podziału pieniędzy - więcej środków szpitale dostaną dopiero po wykonaniu konkretnych świadczeń.

- Chodzi nam o to, żeby uniknąć sytuacji, w której pacjenci byliby traktowani jako zbyteczny koszt - wyjaśnił wicepremier Gowin. Dodał, że posłowie PiS przygotowują już stosowne poprawki.

Minister zdrowia zgodził się, że taka zmiana jest dopuszczalna. - Kwestia proporcji między ryczałtem, a tym co jest odrębnie finansowane za sztukę, to jest jeden z tych obszarów, w których oczywiście można dyskutować - stwierdził Radziwiłł.

W projekcie ustawy o sieci szpitali założono, że większość środków lecznice mają dostawać w ramach ryczałtu, zanim przyjmą pacjenta. Tylko część procedur ma być opłacanych po ich wykonaniu, np. porody, endoplastyka, chemioterapia będą opłacane osobno i rozliczane tak jak dotychczas.

W poniedziałek (27 lutego) Gowin zapowiedział, że Polska Razem zgłosi poprawki do projektu. Jak zaznaczył, liczy na to, że zostaną przez ministra zdrowia zaakceptowane. - Wtedy problem różnic zdań zniknie.

- Zależy mi na wzmocnieniu mechanizmów chroniących dostęp pacjentów do służby zdrowia. Wprowadzenie do szpitali ryczałtu, czyli niejako płacenie z góry może zrodzić w części szpitali pokusę, żeby tratować pacjenta jako zbędnego petenta. Pan minister Radziwiłł zdaje sobie sprawę z tego zagrożenia i wprowadził już pewne mechanizmy, które mają zapobiec takiemu negatywnemu scenariuszowi, ale chciałbym zaproponować jeszcze dodatkowe rozwiązania - powiedział PAP Gowin.

Jak wyjaśnił takim zabezpieczeniem mogłaby być zmiana proporcji między kwotą, jaką szpital dostaje "niejako z góry", a pieniędzmi, które otrzymuje dopiero po wykonaniu odpowiednich procedur medycznych. Dodał, że kolejną sprawą, na której mu zależy jest uratowanie zagrożonych, dobrych szpitali prywatnych.

Sejm nad siecią szpitali zacznie pracę w przyszłym tygodniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum