×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Po numerek i do kolejki. Biletomaty ukróciły kolejkowy chaos w szpitalnych poradniach

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia03 marca 2023 08:01

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, jak w urzędzie – biletomaty rozładowały chaos kolejkowy. - Pacjenci w większości są zadowoleni z tego rozwiązania. Wprowadziło przejrzyste zasady wizyt, jest mniej nieporozumień i trudnych emocji - przyznaje Marta Laska, rzeczniczka prasowa szpitala.

Po numerek i do kolejki. Biletomaty ukróciły kolejkowy chaos w szpitalnych poradniach
Celem wprowadzania systemu numerkowego jest uporządkowanie kolejek pacjentów do poszczególnych gabinetów Fot.AdobeStock
  • W kolejnych poradniach bydgoskiego Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza pojawiają się biletomaty
  • O tym, jak sprawdza się elektroniczny system kolejkowy w praktyce opowiada Marta Laska, rzeczniczka prasowa szpitala
  • - Wcześniej pacjenci często niepokoili się czy zostaną przyjęci zgodnie z kolejnością - przyznaje. Teraz wystarczy wybrać w biletomacie właściwą opcję, wpisać PESEL, wziąć numerek i czekać aż system go wywoła
  • Na razie działają w ten sposób poradnie okulistyczna i ortopedyczna, zakład radiologii i izba przyjęć. - Wkrótce system zostanie wdrożony także w pozostałych poradniach - zapowiada rzeczniczka

Biletomaty uporządkowały kolejki do poradni. "Jest mniej nieporozumień"

Komu przyszło nieraz czekać na zaplanowaną wizytę pod gabinetem przychodni specjalistycznej, ten wie, że kolejki do lekarza rządzą się swoimi prawami. Choć powinny obowiązywać godziny zapisów, to zdarza się, że w przypływie emocji pacjenci ustalają własną kolejność w myśl zasady "kto pierwszy, ten lepszy". 

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy uporządkować kolejki pomógł elektroniczny system numerkowy, który znamy chociażby z urzędów. W lutym nowe biletomaty stanęły w poradni ortopedycznej i u radiologów. Wystarczy wybrać w urządzeniu właściwą opcję, wpisać swoje dane (PESEL), wziąć wydruk z numerem i udać się pod gabinet. Kiedy wybije nasza kolej, zostaniemy wywołani - przypisany nam numer pojawi się na wyświetlaczu i nad drzwiami gabinetu. Co istotne, pacjent może pobrać swój numerek nie wcześniej niż na godzinę przed zaplanowaną wizytą.

- Pacjenci często niepokoili się czy zostaną przyjęci zgodnie z obowiązującą kolejką. Dzięki numerkowi i informacji na wyświetlaczu wiedzą, kiedy lekarz przyjmie ich w gabinecie - mówi Marta Laska, rzeczniczka prasowa bydgoskiego szpitala. 

Jak podkreśla w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, pacjenci w większości są zadowoleni z rozwiązania. - Wprowadziło przejrzyste zasady wizyt, jest mniej nieporozumień i trudnych emocji - opowiada. 

Aby dodatkowo usprawnić wizyty, zsynchronizowano system numerkowy dla rejestracji radiologicznej i poradni ortopedycznej.

- Pacjent otrzymując swój bilet z numerem w poradni jest wywoływany i przyjmowany w gabinecie. Jeśli lekarz zleci w trakcie wizyty badanie obrazowe RTG w Zakładzie Radiologii, pacjent zostaje przekierowany do kolejki rejestracji radiologicznej, gdzie na ten sam numer jest wywoływany do wykonania badania. Następnie numer pacjenta zostaje przekierowywany z powrotem do gabinetu lekarza, dzięki czemu lekarz dostaje informację, że pod gabinetem oprócz pacjentów oczekujących na zaplanowaną wizytę, jest już pacjent, który miał wykonane badanie RTG i może wezwać go na dokończenie wizyty - wyjaśnia rzeczniczka szpitala. 

Pierwsza była izba przyjęć, potem - okulistyka.  "Będziemy ten system rozwijać"

Pierwsze biletomaty w Szpitalu im. dr. Antoniego Jurasza pojawiły się cztery lata temu. Początkowo jednak, z systemu mogli korzystać jedynie pacjenci zgłaszający się do planowej izby przyjęć. Pod koniec 2020 roku biletomat wraz z systemem został zakupiony i wdrożony dla Poradni Okulistycznej.

- W międzyczasie w roku 2021 system kolejkowy otrzymał SOR w ramach ogólnopolskiego programu TOPSOR. Rok później została podjęta decyzja o zakupie systemu dla rejestracji radiologicznej, poradni ortopedycznej oraz rejestracji do poradni specjalistycznych - opowiada Marta Laska. 

Rzeczniczka zdradza, że na drugi kwartał bieżącego roku zaplanowane zostało uruchomienie systemu dla kolejnych poradni specjalistycznych. Na tym się nie skończy. Jak zapewnia, szpital zamierza system rozwijać i wprowadzać do kolejnych przychodni.

- Rozbudowa systemu kolejkowego o poradnię ortopedyczną, rejestracje do Zakładu Radiologii oraz poradni specjalistycznych kosztowała około 65 tys. zł. Z tego 90 proc. stanowił koszt urządzeń: biletomatów, ekranów stanowiskowych, zbiorczych, wywoławczych oraz systemu audio do zapowiedzi głosowych - wymienia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze