×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Po kryzysie w szpitalu. Premie co miesiąc i podwyżki od lipca. Co ustalono w Prokocimiu?

Autor: MP • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 02 lutego 2022 11:10Zaktualizowano: 02 lutego 2022 11:16

Sytuacja była kryzysowa: szpital wstrzymał przyjęcia i planowane zabiegi, pacjentom groziła ewakuacja. Całodniowe negocjacje przyniosły jednak efekty i wszystkie wypowiedzenia lekarzy zostały wycofane. Czy to koniec kryzysu w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu?

Po kryzysie w szpitalu. Premie co miesiąc i podwyżki od lipca. Co ustalono w Prokocimiu?
Dyrekcja USD w Krakowie porozumiała się z lekarzami. Czy to koniec kryzysu placówki? Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • We wtorek, 1 lutego, 26 anestezjologów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu nie przyszło do pracy. To ostatnia grupa lekarzy spośród ponad 80, która nie wycofała wcześniejszych wypowiedzeń
  • Szpital wstrzymał przyjęcia i planowane zabiegi, pacjentom groziła ewakuacja. Rozpoczęto ostateczne rozmowy indywidualne z lekarzami
  • Całodniowe negocjacje przyniosły efekt i późnym popołudniem podpisano porozumienie. Lekarze otrzymają comiesięczną premię 2,7 tys. zł, a od 1 lipca wynagrodzenia zostaną podwyższone
  • Szpital mający dług w wysokości ok. 36 mln zł planuje zaciągnąć kredyt na 20 mln zł. Placówka otrzyma też ponad 9 mln z rezerwy ogólnej budżetu państwa na zakup aparatury i sprzętu medycznego

Kryzys w szpitalu zażegnany. Od stycznia premie, od lipca podwyżki

We wtorek, 1 lutego, decydowały się losy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu, w którym jeszcze w ubiegłym roku chęć odejścia zadeklarowało ponad 100 lekarzy.

Sytuacja była napięta. 26 anestezjologów, którzy z grupy ponad 80 lekarzy, nie wycofało swoich wcześniejszych wypowiedzeń, nie przyszło do pracy i placówce groził paraliż. Medycy oczekiwali podwyższenia pensji zasadniczej do wysokości trzech średnich krajowych.

Początkowo negocjacje nie przynosiły pożądanych rezultatów. Wstrzymano przyjęcia, operacje, mówiło się o ewakuacji pacjentów.

Ostatecznie jednak całodniowe, indywidualne rozmowy ostatniej szansy udały się. Stanęło na comiesięcznej premii od stycznia w wysokości 2 700 zł brutto i podwyżkach płacy zasadniczej od 1 lipca.

"Bolesny kompromis dla pracowników"

- Ze względu na sytuację finansową niemożliwe było podniesienie płacy zasadniczej. Jest to naprawdę bolesny kompromis dla pracowników, bo zdaję sobie sprawę, że nie tego oczekiwali. Natomiast płace zasadnicze zostaną podniesione - zgodnie z porozumieniem - od pierwszego lipca - przyznał na popołudniowej konferencji prasowej Wojciech Cyrul, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

- Na pewno do trzech średnich krajowych nie dojdziemy 1 lipca. Idea jest taka, żeby to było nie mniej niż 1,8 średniej krajowej - dodał.

Jak tłumaczył dyrektor, środki mają pochodzi z reorganizacji szpitala oraz kredytu w wysokości 20 mln zł, mimo iż obecny dług placówki szacuje się na ok. 36 mln zł.

9,1 mln na zakup aparatury i sprzętu

Wsparciem dla szpitala ma być również uruchomienie środków z rezerwy ogólnej budżetu państwa, o które wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Ponad 9,1 mln zł ma być przeznaczone na zakup aparatury i sprzętu medycznego. Mają to być m.in. pompy infuzyjne, respiratory noworodkowe, kardiomonitory, holtery, pompy insulinowe czy inkubatory.

Wojewoda zapowiedział również dodatkowy kontrakt z NFZ.

- Wiem, że są też prowadzone działania dotyczące retaryfikacji świadczeń, jak również poszerzenia jednego z kontraktów. Wierzę, że to wszystko składa się niejako na otwarcie nowego etapu w szpitalu - mówił na konferencji Łukasz Kmita.

Na czwartek (3 lutego) zaplanowano spotkanie dyrekcji szpitala z przedstawicielami Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie retaryfikacji procedur pediatrycznych. 

Szpital w Krakowie pilnie poszukuje anestezjologów

Mimo porozumienia, we wtorek na stronie internetowej szpitala pojawiło się ogłoszenie o pilnym zatrudnieniu anestezjologów z doświadczeniem pediatrycznym.

Osoby chętne proszone są o mailowy lub telefoniczny kontakt z kancelarią dyrektora szpitala. 

Wynika to po części z tego, że zwarte porozumienie obowiązuje jedynie do 30 czerwca i nie wiadomo czy nie dojdzie do podobnej sytuacji, jaka miała miejsce na przełomie roku oraz tego, że - jak wyjaśnia dyrektor - infrastruktura szpitala nie jest w pełni wykorzystana.

Wzrost wycen świadczeń pediatrycznych

Przypomnijmy, że lekarze w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu postulowali zwiększenie liczby personelu oraz wyższe wynagrodzenia. Apelowano również o zwiększenie wycen świadczeń pediatrycznych, co jest problemem praktycznie wszystkich szpitali pediatrycznych w kraju. 

Na przełomie września i października chęć odejścia z pracy zadeklarowało ponad 100 specjalistów. Dzięki negocjacjom OZZL z dyrekcją szpitala i Ministerstwem Zdrowia sukcesywnie lekarze wycofywali wypowiedzenia. 

- Wszyscy lekarze reprezentowani przez związek wycofali swoje wypowiedzenia. W poniedziałek popołudniu ostatnie dwie grupy doszły do porozumienia i zdecydowano o wycofaniu wszystkich rezygnacji - mówiła we wtorkowy poranek Rynkowi Zdrowia przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w USD Agata Hałabuda.

Ja przyznaje przewodnicząca OZZL, ze strony Ministerstwa Zdrowia pojawił się zarys zmian wycen procedur najbardziej niedoszacowanych, co również miało wpływ na decyzje lekarzy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum