Płocki ZUS uspokaja: wystawienie e-zwolnienia to proces intuicyjny

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2018 10:15

We wtorek (24 kwietnia) w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Marcina Kacprzaka w Płocku odbyła się konferencja prasowa Artura Standowicza, wicewojewody mazowieckiego dotycząca przesuniętego terminu wprowadzenia e-zwolnień oraz nowości - asystentach medycznych, którzy mieliby te zwolnienia wystawiać.

Dyrektor płockiego ZUS zapewniała, że wprowadzenie e-zwolnień przyniesie korzyści dla lekarzy, pacjentów i płatników (pracodawców). Fot. Shutterstock

Wicewojewoda Standowicz ogłosił, że termin ostatecznego wprowadzenia e-zwolnień będzie przesunięty z 1 lipca na 1 grudnia 2018 r. oraz mówił o stanowiskach asystenta medycznego, osoby z wykształceniem medycznym albo takiej, która ''ma dostęp do dokumentacji medycznej'' i która będzie elektroniczne zwolnienia zamiast lekarza wystawiać - podaje Gazeta Wyborcza.

Obowiązek wystawiania tzw. e-ZLA budzi wątpliwości, szczególnie lekarzy, którzy argumentują, że nie wszyscy mają potrzebny sprzęt, nie wszyscy także - z racji wieku - będą bez problemu wypełniać rubryki w internecie, a wystawienie zwolnienia elektronicznego może zająć więcej czasu niż wypisanie tego papierowego.

W Płocku przekonywano, że obawy te są bezzasadne. Beata Pawlińska-Wiak, dyrektor płockiego ZUS, wymieniała, że zmiany przyniosą korzyści dla lekarzy, pacjentów i płatników (pracodawców). Przekonywała, że wystawienie takiego zwolnienia to proces intuicyjny, wszystkie dane pacjenta będą zasysać się po wpisaniu do systemu jego numeru PESEL. 

Paweł Staneta, ordynator oddziału wewnętrznego płockiej placówki nie ukrywał, że duże nadzieje wiąże ze stanowiskiem asystentów medycznych, jednak dyrektor Kwiatkowski wypowiadał się na ten temat bardzo ostrożnie. Przekonywał, że na każdym oddziale tego typu sprawami już zajmują się sekretarki medyczne i to one najpewniej przejmą funkcje asystentów. 

Więcej: www.plock.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum