Płock: w tym roku nie sfinansują zabiegów in vitro

Autor: SAB/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2012 14:15

W związku z licznymi kontrowersjami dotyczącymi kwestii finansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta Płocka, Andrzej Nowakowski, prezydent miasta, poinformował w poniedziałek (9 stycznia), że w budżecie na 2012 r. nie zarezerwowano na ten cel środków.

"W budżecie miasta Płocka na 2012 rok nie ma zapisów o finansowaniu zabiegów in vitro. Są natomiast zarezerwowane środki w wysokości blisko 2 mln zł na finansowanie różnorodnych programów profilaktycznych: PET, wczesnego wykrywania nowotworów piersi oraz nowotworów jelita grubego, realizacji szczepień przeciwko grypie, przeciwko pneumokokom, edukacji przedporodowej, promocji zdrowia w szkołach, program stomatologiczny dla dzieci i młodzieży'' - czytamy w oświadczeniu prezydenta przesłanym portalowi rynekzdrowia.pl.

Jednocześnie jednak prezydent miasta zdaje sobie sprawę, że jednym z istotnych problemów dotykających wiele małżeństw jest problem niepłodności i braku potomstwa. Jego zdaniem współczesna medycyna w różnorodny sposób próbuje zmierzyć się z tym problemem.

''Aby świadomie podjąć decyzję o zaangażowaniu publicznych środków w rozwiązywanie tego problemu należy rozpocząć merytoryczną dyskusję, w której głos powinni zabrać przede wszystkim fachowcy, czyli lekarze, którzy określą skalę zjawiska, postawią diagnozę oraz określą kryteria udzielanego wsparcia i metodę pomocy. Dopiero wówczas radni Rady Miasta Płocka, posiadając potrzebną wiedzę i w zgodzie ze swoimi przekonaniami i sumieniem - będą mogli podjąć decyzję'' - pisze prezydent.

Andrzej Nowakowski dodaje, że sytuację dodatkowo komplikuje również fakt braku uregulowań prawnych, tj. ustawy bioetycznej, która przyjęta przez parlament, normowałaby między innymi zasady finansowania zabiegów in vitro.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum