Płock: sieć szpitali "zamknie" jedną trzecią oddziałów w lecznicy Świętej Trójcy?

Autor: PetroNews/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2017 09:30

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski nie ukrywa obaw dotyczących sieci szpitali. W jego ocenie może ona spowodować konieczność zamknięcia części Szpitala Miejskiego Św. Trójcy.

Płock: sieć szpitali "zamknie" jedną trzecią oddziałów w lecznicy Świętej Trójcy?
Prezydent miasta obawia się, że dwa oddziały będą wkrótce świecić pustkami Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Do sieci mają zakwalifikować się cztery z sześciu oddziałów płockiego szpitala miejskiego, bez chirurgii i ortopedii, które są tzw. oddziałami planowymi. Żeby dalej funkcjonować, muszą wziąć udział w konkursach, na które przeznaczonych zostanie jedynie 9 proc. z całej puli środków. Oba oddziały mają zatem niewielkie szanse na odpowiednie finansowanie - informuje petronews.pl

Dodatkowo, jak zauważył prezydent Płocka, NFZ obniżył poziom finansowania świadczeń ortopedycznych i neonatologicznych, a także ryczałt za prowadzenie izby przyjęć, dlatego lecznicy zabraknie ok. 3 mln zł, które muszą znaleźć się w budżecie miasta.

W ocenie Andrzeja Nowakowskiego, zamknięcie oddziałów chirurgii i ortopedii spowoduje, że pacjenci nawet na zmianę opatrunku po zabiegu chirurgicznym będą musieli jeździć do szpitali w innych miastach.

Ta sytuacja oznacza też zwolnienia wśród pracowników lecznicy. Szacunkowo może chodzić o ok. 40-50 osób. Niewykorzystywany będzie także nowy sprzęt medyczny, w tym stół operacyjny za 200 tys. zł lub stół operacyjny ortopedyczny za 500 tys. zł. Pozostaną również puste pomieszczenia po oddziałach.

Więcej: petronews.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum