Płock: rośnie dług szpitala Świętej Trójcy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 września 2019 09:56

W 2017 r. Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej sp. z o.o. miał 5,5 mln zł straty, rok później było to już 8,6 mln. W całej Polsce na 118 szpitali powiatowych tylko 10 nie przyniosło w 2018 r. strat.

Płock: rośnie dług szpitala Świętej Trójcy
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dzień przed sesją rady miasta (zaplanowaną na 26 września), na której omawiana będzie sytuacja PZOZ, podczas konferencji prasowej zwracano uwagę, że sytuacja szpitali powiatowych, a takim jest należący do PZOZ szpital Świętej Trójcy, jest dramatycznie zła i jeśli tak dalej będzie wyglądało finansowanie służby zdrowia, to dojdzie do ich likwidacji.

Poseł PO Marcin Kierwiński przypomniał, że w pierwszej połowie 2019 r. straty szpitali powiatowych są w wysokości 80 proc. całego ub.r.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zwracał z kolei uwagę, że zdrowie powinno być finansowane ze składek poprzez NFZ. Tymczasem Płock, aby PZOZ nie był zadłużony, co roku pokrywa jego stratę. W 2017 r. było to 5,5 mln, a w 2018 - już 8,6 mln zł. Prognozy wskazują, że w 2020 r. kwota ta wzrośnie do 15 mln zł. Wśród przyczyn Nowakowski wymieniał: włączenie dodatku dla pielęgniarek do podstawy wynagrodzenia, co podniosło koszt dla PZOZ o 2 mln zł, zmniejszenie przez NFZ kontraktów na rehabilitację, stomatologię i chirurgię - 1 mln zł i podwyżkę dla pracowników, średnio 180 zł na osobę - 2 mln zł.

Do tego mniej pieniędzy w ramach kontraktów dostały ortopedia i neonatologia, które wcześniej poprawiały sytuację finansową szpitala - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum